PDA

View Full Version : Problema tehnica



Alex Motanu
02-09-2014, 09:15 PM
Salut.

Am si eu doua probleme si nu le dau de cap deloc.

1. Cand tin apasat tasta "D", nu mai functioneaza nicio alta tasta. E de ceva timp, nu a fost mereu asa. Ma gandesc c-am apasat eu vreo ceva, sau nu stiu.

2. Mouse-ul. Cand il bruschez, de exemplu stanga, tinta se duce in cealalta parte. La fel si aici, nici asta nu a fost dintotdeauna. Am pus mouse-fix, mouse pointers e la 3, senzitivitate 3.1/

La launch-options, in steam, am urmatoarele :
-noforcemaccel -noforcemparms -noforcemspd -freq120 -nofbo -nomsaa
Ar trebui sa scot sau sa adaug ceva?

As dori si eu niste rezolvari, imi incurca foarte mult jocu' iar pe google m-am ratacit in cautari. Fel si fel de pareri, chestii de descarcat.. nu prea am incredere.

a) Am revenit cu un edit. Am monitor de 21' . Joc la setari fps_max 101, rate 30000 / 35000 (depinde de mapa). Am intrat putin mai inainte, si am incercat fps_max 61 cu rate 25000 si se misca mai bine. Mentionez ca am doar 60Hz. E posibil sa nu-mi poata rula mai mult de 60 fps si daca-l tin la 101 sa-l fortez? Rezolutia din joc e 640x si in desktop 1680x1050(recomandat), landscape.

Multu' anticipat.

Abit
02-10-2014, 10:27 PM
In cazul in care monitorul tau nu poate decat 60 hz atunci in lauch-option la comanda _freq pui 60 nu 120 de fapt in cazul tau nu mai are rost comanda asta deci poti s-o scoti.
Schimba Vertical sync pe off (din driverul video) si scrie in console fps_max 100 si altfel o sa ai 100 de fps
Daca joci la nivel "profi " atunci cauta un monitor care sa aibe refreh rate de 120 sau 144 Hz si cu ms cat mai mic 1,2
Ce-ti spun eu aici poate explica miscarea mouse-lui haotic sau "agatarea " in miscare.
Cat despre tasta D nu stiu ce sa-ti spun.

Last edit:
Vin cu cateva precizari pentru ca acum am vazut o alta problema :
- mouse-ul in windows trebuie setat la a 6-a liniuta OBLIGATORIU (astfel multiplicarea miscarii mouse-ului pe ecran este de 1 la 1 adica cea mai exacta) alte setari pot duce la "acceleratia negativa " - adica miscarea ta de mouse nu e reflectata exact pe monitor (cauta pe google explicatia ) - asta e valabila in jocuri
- sau poti renunta la mouse fix (dezinstaleaza-l) si incearca sa pui in config comanda m_rawinput 1
Ce face comanda asta ? miscarea mouselui in cs este exact cea a mouseului - adica informatia vine direct din mouse ? - sare peste multiplicarea din windows (exact ce face mouse-fix-ul)
Atentie asta iti va afecta sensitivitatea in cs deci va trebui sa incerci alte valori pana o vei gasi pe cea mai buna.

Pentru FPS -uri cea mai buna setare in steam este fps max 99 sau fps max_99.5. La 100 setat vei observa ca in joc vei avea 100 si 100,5 chestie care poate genera probleme.
Se pot obtine mai mult de 100 de fps cu comanda fps_overide 1 si apoi fps_max "oricat de mult vrei " si vei avea cat de multe fps-uri iti permite configuratia PC-ului tau.
Multi recomanda totusi sa joci cu 100 :)