PDA

View Full Version : Niste Pareri cei care au habar in domeniu !



Alex`
30-01-2015, 01:21 PM
Am gasit niste laptopuri la un pret foarte ok in raporul calitate/pret insa stau ca pe ace nu sunt destul de hotarat care sa il aleg :

1.ASUS N550JK - CN393D (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

2.Asus G551JM-CN112D (ROG) (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

3.Lenovo IdeaPad Y50-70 (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

1,2 si 3 sunt cam aceeleasi insa Asus (ROG) se in calzeste foarte rapid...

4.HP ENVY 15-J101NQ (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

4 insa imi place mult ca design Procesorul MQ are o foarte mica discrepanta fata de HQ singurul minus pe care pot spune ca i l-as da ar fi placa video care e cu un punct mai slaba fata de GTX 850/60 Cota de pe GTX e undeva la 7.3 din 10 si aceasta de pe HP e 6.4 ... din 10

Sincer as alege HP-ul atat pt design cat si pentru performante chiar daca performantele nu se ridica exact ca si la celelalte (din punct de vedere a placii video) dar de asta am deschis acest topic ca sa mai vad si alte pareri :D

RaZz0R
30-01-2015, 02:52 PM
Eu sincer as lua unu din Asus, ca design ce-l mai frumos este Asus G551JM-CN112D (ROG).
Acum, gusturile nu se discuta. Ca si performante, nu cred ca sunt mari diferente.

F0rS3ti
30-01-2015, 03:33 PM
Intre Hp si Asus, as alege Asus."Discrepanta" aia mica a procesorului MQ e ca are un cache de pana la 3.2, pe cand cel HQ are pana la 3.5 + ca e de generatie mai nou, aparut in 2014, pe cand cel MQ este generatia 2012, amabele fiind quad core, pe tehnologia de 22 nm. 8-}

Alex`
30-01-2015, 03:40 PM
Prima data am optat pt ROG dar se supraincalzeste si mna ..... nu as vrea sa fac gratar pe el imi place si mi designul ROG dar e cam butucano are aproape 4 cm inaltime.... am nevoie de ecva slim... dar bun...

RaZz0R
30-01-2015, 03:55 PM
Daca iti iei ceva slim sa il fereasca sfantul sa te enervezi la cs:))

Alex`
30-01-2015, 04:06 PM
:)) haha nu bag eu cs pe ala :)) csu doar pe pc :))

F0rS3ti
30-01-2015, 04:11 PM
Pentru supraincalzire exista cooler :) El vrea laptop doar pentru PS..sau alte programe pentru creatii, gen MathLab, MathCad, AutoCad...

Alex`
30-01-2015, 04:14 PM
Da ingi but programele respective plus putin gaming adica daca imi bag fifa 15 sa nu mearca in 1 fps :)) sau la gta 5 . sa ruleze bine ... da stiu ca este cooler intentionez sa-mi cumpar unul dar mai intai dihania :))

RaZz0R
30-01-2015, 09:16 PM
Pentru supraincalzire exista cooler :) El vrea laptop doar pentru PS..sau alte programe pentru creatii, gen MathLab, MathCad, AutoCad...

Matlab, autocat, catya, si restul programelor de la inginerie le duce un laptop normal (stiu asta pentru ca si eu sunt la inginerie si am aceste programe).
Adevarat, pt gaming 2014-2015 iti trebuie un laptop care sa duca mult.

Alex`
31-01-2015, 12:06 AM
Tocmai am vorbit cu un prieten bun din slovacia care lucreaza la Hp si nu mi-l prea recomanda (HP-ul).... apare frecvent blue screen of death.... el zice ca un ASUS N550JK - CN393D ar fi mult mai potrivit daca vreau ceva compact dar si puternic sa le duca pe toate...

WarGods | KGB
30-04-2015, 12:33 PM
Eu asi alege HP,sunt ma fiabile;in schimb la ASUS cel mai repede cedeaza placa de baza la o supraincalzire!
Sunt cu nasul in ele de ani buni;repar;reflowing/cea mai ieftina reparatie a unui cip video crapat este introducerea placii de baza ;laptop cu cip crapat,la cuptor la 100 de grade celsius timp de 30 min.
Dupa o utilizare de 12 luni a unui ASUS ,dintr-o data a ramas fara semnal video,problema -placa de baza nu doar cipul video..nu am avut ce-i face,nici cei de la service specializat.
Pot spune ca recent am achizitionat un MEDION second hand cu doar 70 lei(omul era pe langa si avea nevoie de dinero).nou, dar cu cip video crapat,a inviat dupa o "sauna" la cuptor dupa 30 minute si merge super!!
Deci eu sunt ptr HP ,sunt mai longevive,chiar si la lovituri,cazaturi de la cel mult 30 cm(depinde de pozitia in care cade :P )
BSOD apare in general de la rami,hdd !!