PDA

View Full Version : [TUTORIAL UTIL] Ordoneaza-ti desktop-ul



RNN | Xionic
05-02-2015, 11:12 AM
Salut. Astazi o sa-ti arat cum sa ai desktop-ul ca in imaginea de mai jos:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

De fapt, cum sa ai acele dreptunghiuri transparente cu numeroase icoane in ele; un desktop foarte ordonat. Pentru asta, ai nevoie de Stardock Fences. (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

Algoritm:

1. Deschidem programul:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Ne asiguram ca "Enable Fences" este bifat. De asemenea, "navigam" in program si ne selectam diferitele preferinte.

2. Dupa ce am facut pasul 1, mergem pe desktop, desenam un dreptunghi si apasam pe "Create Fence here":

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Avem primul dreptunghi. Ne aranjam icoanele in el; mai specific ca mutam schimba ordinea icoanelor chiar si in dreptunghi. Daca suntem nemultumiti de dimensiunea dreptunghiului, de numele lui sau de alti factori, mergem aici si ne selectam optiunile:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Ca sa schimbam dimensiunile, ne ducem pe marginea dreptunghiului si mutam mouse-ul in sus sau in jos, respectiv dreapta sau stanga.

P.S.: Am uitat sa specific ca daca ultima versiune nu va merge din cauza update-urilor, luati versiunea 2.11!

P.S. 2: Nu recomand rularea Fences-ului cu jocuri. O sa va scada FPS-ul; programul e conceput pentru munca in diferite programe.

P.S. 3: Merge sa bagati infinit de icoane intr-un dreptunghi.

EnJoY!