PDA

View Full Version : [TUTORIAL] Bind



~TraNda~
24-07-2015, 05:14 AM
Cred ca multi playerii de Counter-Strike au auzit pe server de asa numitele "bind-uri".
Ce sunt Bind-urile?Bindurile sunt niste scurtaturii adesea intalnite in config.cfg care te ajuta sa efectuezi mai rapid anumite actiunii precum cumpararea armelor
Cum este format un bind?
bind [tasta] [comanda]
Atentie!
* Pentru a pune bind pe o tasta asigurati-va mai intai ca aceasta nu are deja o functie.
Intrati in joc si efectuati:
"Options > Controls" sau in consola "bind [tasta]" si cautati tasta,daca aceea nu are nicio functie o puteti folosii ca bind, iar pentru a doua varianta va va aparea "bind F1 autobuy", F1 fiind tasta aleasa de mine la intamplare.

Exemplu :

bind h "m4a1;hegren;flash"
Cand veti apasa tasta "h" in joc veti cumpara un flash,un smoke si un m4a1.
Alte functii:
- pentru a pune bind cu scris, veti folosi urmatorul model: bind [tasta] "say [text]"
- pentru a pune bind cu scris echipei, veti folosi urmatorul model: bind [tasta] "say_team [text]"
- pentru a pune bind cu scris lung, despartit prin tasta space, veti folosi tagul cunoscut ghilimele " "


Sursa : wargods.ro

TheOneLeeT
24-07-2015, 09:02 AM
Dacă o tastă are deja bindată o funcție și vrei să o scoți, poți folosi comanda
"unbind tasta" (Ex: unbind F1)
Dacă vrei ca o tastă să execute mai multe comenzi, dai
bind tasta "Comanda1; Comanda2; Comanda3" Și așa mai departe.
Foarte important! Dacă bindezi o tastă să execute mai multe comenzi, după ; lași neapărat UN SPAȚIU, și deabea apoi începi să pui a 2-a comandă...

WarGods | KGB
24-11-2015, 08:41 PM
Am si eu o intrebare...
Se poate adauga/modifica cfg-ul din steam cs 1.6? Se poate adauga bindurile postate de Leet ptr admini si playerii de pe zm???
Daca se poate ,lasati indicatii ...
Multumesc !

lAsuStarl
25-11-2015, 05:39 PM
Eu cred ca da e tot cs..,apropo daca o tasta are deja bind poate fi rescrisa daca faci direct alt bond pe tasta un exemplu bun ar fi: bind c "say /shop".

WarGods | KGB
26-11-2015, 11:53 PM
Nu ma ajuta prea mult ce ai detaliat tu ,e un sir liniar ,orizontal de comenzi in cfg-l de la steam ,nu ma pricep,nu vreau sa il stric.

lAsuStarl
28-11-2015, 10:01 AM
:)),așa arata si cfg-ul default de la non steam, in cazul in care vrei sa bagi bind-uri baga-le ultimele in cfg,la ultima linie,dai un enter,si după ce ai spațiu gol,scrii acolo bind-ul.

costinel20
25-05-2016, 03:57 PM
Salutare. Am o intrebare. Stie careva vreun bind ca sa imi schimb arma. De exemplu am avut un config care imi schimba arma de pe stanga pe dreapta sau invers cand apasam tasta "alt". Incerc sa gasesc acel bind, dar fara succes pana acum. Ma poate ajuta cineva?

~TraNda~
25-05-2016, 04:12 PM
Nu stiu la ce iti trebuie sa stai sa schimbi mereu ba pe stanga ba pe dreapta.
Daca vrei sa joci cu arma pe partea dreapta scrie in consola/cfg

cl_righthand 1

Iar daca vrei sa joci cu arma pe partea stanga scrie in consola/cfg

cl_righthand 0

costinel20
25-05-2016, 04:33 PM
E un tic de-al meu.. In loc sa scot cutitul si sa merg cu el cand incepe runda..eu schimb mana.. si m-am obisnuit cu aceasta comanda.. Dar de curand mi-am reinstalat steam-ul si am pierdut configul, iar pe net nu gasesc absolut nimic. Ma gandeam ca ma puteti ajuta voi, dar nah.. asta e. Multumesc oricum pentru reply :)

~TraNda~
27-05-2016, 02:57 PM
Din bind nu poti sa faci asta. Doar din alias/script poti sa iti faci asta. Cauta un script pentru asta, s-ar putea sa gasesti. Sau incearca sa-l creiezi tu.

DarkRed
27-05-2016, 07:35 PM
Nu am gasit ce voiai tu ,dar am improvizat eu ceva :

bind "a" "+moveleft; cl_righthand 0"


bind "d" "+moveright; cl_righthand 1"