PDA

View Full Version : [WarGods Tutorials Nr.5] Inregistrarea unei comenzi in chat



lAsuStarl
22-10-2015, 06:23 PM
Salutare,acesta este al 5-lea WarGods Tutorial,si astazi va voi invata/explica cum sa va inregistrati propia voastra comanda in chat,sa incepem.

-Inregistrarea unei comenzi in chat,se va face cu ajutorul biblioteci amxmodx,deoarece aceasta biblioteca,contine functia de care avem nevoie.
-Aceasta functie arata cam asa:

register_clcmd("say /comanda ta","publicul tau")


1)Comanda pe care doriti sa o inregistrati va trebui facuta in ghilimele,altfel veti primi erori de compilare,si la fel si publicul vostru.

2)Intrebarea voastra este "Ce este cu acel "say" in comanda?",daca bine stiti in Conter-Strike,cand doriti sa scrieti ceva apasati pe tasta y,dar in acelasi timp va aparea si acel text "say:",de acolo se trage acel "say",din comanda noastra

3)Executarea publicului,se va face unui jucator,cu conditia sa scrie exact,comanda voastra pe care a-ti inregistrato,in caz contrar puteti sa umpleti chat-ul cu orice,dar nu va functiona.

4)In codul care va fi mai jos,logica lui va fi urmatoarea:
-Daca un jucator scrie comanda pe care eu,am inregistrat-o,va primi un mesaj in chat.

Observatie !
-Inregistrarea unei comenzi,tot timpul se va face in plugin_init().fiind publicul de baza al unui plugin,nu uitati acest lucru important.

5)Creem un plugin nou,si vom folosi functia pe care am explicat-o mai sus,si va arata cam asa:

#include <amxmodx>

#define PLUGIN "Command Message"
#define VERSION "0.1"
#define AUTHOR "AsuStar"

public plugin_init()
{
register_plugin(PLUGIN,VERSION,AUTHOR)

register_clcmd("say /asd","Functie")
}

public Functie(id)
{
client_print(id,print_chat,"Salut,am invatat,sa inregistrez o comanda!")
}


6)In cazul in care doriti o comanda pe care sa o inregistrati,si sa fie utilizata doar din consola functia arata cam asa:

register_concmd("comanda_consola","publicul tau")


7)Exact aceasi parametri sunt la amble 2 functii,doar difera modul de functionare al lor :

register_clcmd() -> Functionalitatea ei,este in chat
register_concmd() -> Functionalitatea ei,este in consola

-Cam asta poate fi observatia de azi,si daca doriti sa inregistrati in consola o comanda,plugin-ul va arata cam asa:

#include <amxmodx>

#define PLUGIN "Command Message"
#define VERSION "0.1"
#define AUTHOR "AsuStar"

public plugin_init()
{
register_plugin(PLUGIN,VERSION,AUTHOR)

register_concmd("comanda_mea","Functie")
}

public Functie(id)
{
client_print(id,print_console,"Salut,am invatat,sa inregistrez o comanda!")
}


8)In ultima linie de cod am modificat un singur parametru,acela fiind print_chat,in print_console,deoarece daca tot am inregistrat o comanda in consola,mesajul sa fie tot acolo.

Aceste functii,sunt foarte simple de utilizat,si de invatat,daca nu a-ti inteles ceva postati aici,sau daca am omis ceva.Acesta a fost al 5-lea WarGods Tutorial,ne vedem la urmatorul :P.