PDA

View Full Version : "Romeo si Julieta" de la Colectiv au fost externati din spital. Povestea lor.(+VIDEO)



Lova3x
24-12-2015, 01:08 AM
Ultimii 3 pacienti raniti in incendiul de la Colectiv care se mai aflau internati la Spitalul Militar Central "Dr. Carol Davila" au fost externati miercuri, iar personalul medical al unitatii a dorit sa marcheze acest moment oferindu-le cate un cadou.

Craciunul acesta va fi cu totul special pentru supravietuitorii incendiului de la clubul "Colectiv". In urma cu doua luni, viata lor s-a schimbat radical - doar sansa si munca medicilor au facut ca unii dintre ei sa poata fi acum acasa cu familia. Luni, ultimii 3 pacienti de la Spitalul Militar au fost externati. Despartirea a fost emotionanta, de ambele parti.In spatele acestor miscari firave ale degetelor sta o armata de medici.

Ionut, Mihai si Remus sunt ultimii 3 pacienti ai Spitalului Militar, din cei 17 sositi aici in noaptea de 30 octombrie. Cu totii au supravietuit. Asa au reusit, impreuna, pacienti si medici, sa treaca peste cea mai grea incercare din viata lor.

Printre supravietuitorii de la Militar se afla si Romeo si Julieta. Pe numele lor real, Remus si Madalina. Medicii le-au spus asa, impresionati de dragostea care-i uneste. Cei doi iubiti, pierduti in haosul incendiului, s-au regasit, in spital.

Managerul Spitalului Militar: "Au mers la spitale diferite, au ajuns intamplator la spitalul nostru amandoi si intamplator au ajuns in acelasi salon amandoi. Cand s-au vazut unul pe altul si-au zis ca soarta a facut ca ei sa fie in aceeasi camera de terapie intensiva"

In spatele povestilor emotionante, ramane insa experienta terifianta chiar si pentru medicii militari. Managerul Spitalului Militar: "N-o sa uit niciodata cum au venit ei in camera de garda. Si cred ca si colegii mei la fel. Este de un tragism care nu poate fi ilustrat. Sincer va spun, pentru unii dintre pacienti aproape ca ne pierdusem speranta . Pe langa devotamentul si profesionalismul si conditiile care au fost in spital, a fost si un strop de divinitate"

Dintre ranitii care au fost ingrijiti la Spitalul Militar, 5 isi continua tratamentul in strainatate. De acum inainte, cu totii vor privi altfel viata.

"Faptul ca niciun pacient dintre cei ingrijiti la spitalul nostru nu a murit consider ca a fost masura profesionalismului si eficientei medicilor din acest spital. (...) Noi avem doua sectii de recuperare care sunt specializate - nu pe arsuri, ci pe recuperarea neuro-motorie - si suntem pregatiti. Am mai facut recuperari pentru marii arsi. Am avut cativa piloti care au fost mari arsi si care s-au recuperat foarte bine", a declarat directorul general al Spitalului Militar, conf. univ. dr. Florentina Ionita-Radu, cu ocazia externarii pacientilor, eveniment la care a fost prezenta si o parte din echipa medicala implicata in asigurarea asistentei medicale de urgenta si specialitate.

Florentina Ionita-Radu a precizat ca la Spitalul Militar au fost internati initial 12 pacienti, dintre care cinci au fost transferati in spitale din strainatate: doi in Olanda, doi in Marea Britanie, iar unul in Austria. Ulterior, doi dintre cei transferati in Marea Britanie si unul din Olanda au fost externati la randul lor, continuand tratamentul in regim ambulator.
Ea a mentionat ca cei trei pacienti externati miercuri vor reveni la spital pentru pansamente. Acestia au suferit mai multe interventii de grefare si vor urma tratament de recuperare.
"Noi trebuie sa avem mare grija de modul in care se prind grefele, pentru ca aici este marea arta, sa stii cum anume si cand sa incepi recuperarea, pentru ca daca o incepi prea devreme, risti sa se desprinda grefa, iar daca o incepi prea tarziu se face cicatrice cheloida si ramane cu zona respectiva nefunctionala", a mai precizat ea.

De asemenea, a subliniat relatia speciala care s-a creat in acest timp intre personalul medical si pacienti, adaugand ca au existat si momente frumoase, de exemplu atunci cand unul dintre cei operati a spus ca este momentul sa fie deschisa sampania.
"La un moment dat, m-am dus in sala de operatie si mi s-a parut ca cineva tipa. Am fost foarte revoltata si am intrebat: "Cum se poate, de ce? Noi facem operatie sub anestezie generala". Nu, unul dintre ei canta. Un altul, dupa ce a iesit din anestezie, dupa interventia chirurgicala, a spus "Sa vina sampania!". Deci, au fost si momente frumoase", a spus ea.
De asemenea, seful sectiei de terapie intensiva, Laurentiu Ene, a apreciat ca ultimele 74 de zile au reprezentat o perioada extrem de "densa, incarcata din punct de vedere emotional", dar si ca volum de activitate.

"Sectia de terapie intensiva a avut 11 pacienti in ingrijire. Cu satisfactie, toti cei 11 sunt in acest moment in conditii foarte bune. (...) Consider ca ne-am mobilizat exemplar, atat prin structura organizatorica pe care o avem, cat si prin constiinta inalta a intregului personal. Daca e sa dau o nota, as putea spune fara putinta de tagada ca nota ar fi zece", a adaugat el.
Totodata, seful sectiei chirurgie plastica si arsuri, Bogdan Marinescu, a marturisit ca orice medic incearca un sentiment unic in momentul in care pacientul sau pleaca sanatos sau in curs de vindecare pe poarta spitalului.

"Vreau sa le multumesc pacientilor nostri, care sunt aici, acum, langa noi, pentru ajutorul pe care ni l-au dat si ei in fiecare zi, pentru ca au trecut prin clipe deosebit de grele, mai ales in momentul in care se schimbau acele pansamente. Au avut un comportament exemplar. Vreau sa le urez Sarbatori fericite, s-a incheiat o etapa importanta din tratamentul lor, prima etapa, chirurgicala. In momentul de fata, toate zonele de arsura profunda au fost rezolvate chirurgical, au fost excizate si grefate. Marea majoritate sunt vindecate, o parte dintre ele sunt in curs de vindecare si urmeaza sa inceapa tratamentul de recuperare", a mai spus el.

LINK VIDEO : <b>You have to register to ba able to see this link</b>

SURSA : <b>You have to register to ba able to see this link</b>