PDA

View Full Version : Cheloo



Killa Fonic
01-02-2016, 05:15 PM
Cătălin Ștefan Ion (n. 24 martie 1978), cunoscut sub pseudonimul Cheloo, este rapper român, unul din membrii formației române de hip-hop Paraziții.[1][2]

Pe 24 martie 2011 Cheloo a lansat ce de-al treilea album solo intitulat Celcareurăște.

Viața personală Modificare
Tânărul onest ar trebui să facă o școală, să muncească, să nu asculte manele, să nu se îmbrace ca un cocălar, să citească, să facă sport pentru autodisciplină și să înceteze să mai fie o oaie fără minte dusă la păscut de către televizor. Atunci vom putea vorbi despre afirmarea tânărului român.

Cheloo, într-un intreviu pentru Nationalist.ro[3][4]
Puține lucruri se știu despre viața personală a lui Cheloo. Acesta a declarat într-un interviu: „Lumea e preocupată de monden, de viața mea personală, lucruri pe care eu refuz să le discut. Nu-mi place, nu mi-a plăcut niciodată. [...] Dacă mă întrebi de viața personală, nici nu mă interesează.”[5] Statutul de persoană publică este și unul dintre motivele pentru care rapperul evită locurile în care se află mulți oameni.[5]

În anul 2007, Cheloo s-a căsătorit cu Daniela Niculescu, cu care are în momentul de față un fiu pe nume Ștefan. La câteva luni după căsătorie, în căsnicia celor doi au avut loc certuri, în mod repetat.[6] În urma unui scandal domestic, în care au fost implicați și părinții Danielei, cuplul a fost reclamat de către vecini și amendat de poliție.[7] În vara anului 2010, o altă ceartă l-a determinat pe rapper să plece de acasă, motiv pentru care soția sa a făcut plângere împotriva lui pentru abandon familial. [6][7] Daniela a devenit dependentă de heroină, fiind nevoită internarea acesteia la Spitalul Floreasca; soția rapperului a declarat că motivul pentru care a început să consume droguri este pentru că soțul său o înșeală.[8]

Controverse Modificare
La 24 noiembrie 2013, Cheloo a declarat în cadrul emisiunii X Factor, în calitate de jurat, după reprezentația unui concurent homosexual, Paolo Lagana, că: "Ai cântat, eu disprețuiesc tot ceea ce ești, ce reprezinți, și țara asta te va trimite acasă, cu siguranță". În urma declarației sale, Asociația ACCEPT a îndemnat românii să sesizeze Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) cu privire la declarațile acestuia, calificându-le drept homofobe.[9] În ianuarie 2014, presa internațională a preluat știrea și a condamnat „homofobia în direct la TV” a juratului X Factor.[10][11]

FremantleMedia, compania britanică ce deține licența X Factor în Europa și Statele Unite, a fost sesizată cu privire la incidentul petrecut în ediția românească din 29 noiembrie. Compania a condamnat gestul juratului spunând că „a fost lipsit de respect și nu și-a făcut datoria de jurat” și totodată reinterîndu-și poziția oficială care „încurajează ferm toleranța, iar respectul pentru demnitatea personală este una dintre valorile noastre principale.”[12]

Antena 1 a fost amendată de CNA cu 10.000 de lei pentru afirmațiile acestuia, după ce instituția a primit peste 700 de reclamații.[13]
By Wikipedia

J.Vardy
03-02-2016, 02:17 AM
mi se pare unul dintre oamenii care gandesc cel mai bine,cel mai mult in aceasta ţară,apreciez underground-ul maxim,e parte din mine,iubesc trupele si muzica.
Tenie Aka Cheloo,o treaba foarte buna la formaţia paraziţii.(daca stii la inceputul formatiei numele de Tenie il avea) :D