PDA

View Full Version : Sugestii Scoala de admini WarGods



Esky
22-06-2016, 12:52 AM
In acest topik va puteti depune orice sugestie legata de scoala.

alexblake
09-07-2016, 04:30 PM
ce comenzi trebuie sa stim

Esky
09-07-2016, 04:35 PM
Comenzile le primeste orice admin care face cerere.

jderull
22-02-2017, 07:52 AM
salut cum pot avea si eu acces la comenzi ???

Esky
22-02-2017, 09:37 AM
Daca te uitat mai sus cu un paragraf,puteai sa vezi ce am scris. Manualul in primesti cand faci cerere.

<|Robert|>
18-01-2018, 07:45 PM
Salut! Vin cu o propunere care cred ca va imbunatati cunostintele adminilor. Rostul scolii de admin este de fapt de a ne asigura ca cei promovati sunt capabili sa isi indeplineasca atributiile de admin in mod corect. Dupa cum stim scoala de admini se bazeaza acum doar pe cunoasterea COMENZILOR. Daca ne uitam pe orice sectiune, extrem de putine reclamatii apar pentru ca adminii nu stiu comenzile propriu zise, ci pentru ca nu stiu sa le aplice in anumite situatii conform REGULAMENTULUI. De aceea propun o structura noua de examen care pe langa intrebarile din manual si proba practica sa adaugam si un numar de intrebari din regulamentul sectiunii pe care admineaza elevul. Structura pe care o propun sau cel putin cea pe care mi-as dori sa o folosesc eu suna cam asa: 8-10 intrebari din comenzile efective, 5 intrebari din regulamentul serverului si proba practica. Daca aruncati un ochi pe sectiunea pe care sunteti distribuiti la reclamatii veti vedea ca va e greu sa gasiti de fapt un admin care NU STIE sa foloseasca comenzile, ci NU STIE REGULAMENTUL serverului pe care joaca. Astept pareri! :)

-WickedSick-
18-01-2018, 08:02 PM
Salut! Vin cu o propunere care cred ca va imbunatati cunostintele adminilor. Rostul scolii de admin este de fapt de a ne asigura ca cei promovati sunt capabili sa isi indeplineasca atributiile de admin in mod corect. Dupa cum stim scoala de admini se bazeaza acum doar pe cunoasterea COMENZILOR. Daca ne uitam pe orice sectiune, extrem de putine reclamatii apar pentru ca adminii nu stiu comenzile propriu zise, ci pentru ca nu stiu sa le aplice in anumite situatii conform REGULAMENTULUI. De aceea propun o structura noua de examen care pe langa intrebarile din manual si proba practica sa adaugam si un numar de intrebari din regulamentul sectiunii pe care admineaza elevul. Structura pe care o propun sau cel putin cea pe care mi-as dori sa o folosesc eu suna cam asa: 8-10 intrebari din comenzile efective, 5 intrebari din regulamentul serverului si proba practica. Daca aruncati un ochi pe sectiunea pe care sunteti distribuiti la reclamatii veti vedea ca va e greu sa gasiti de fapt un admin care NU STIE sa foloseasca comenzile, ci NU STIE REGULAMENTUL serverului pe care joaca. Astept pareri! :)

:pro: , o idee foarte bună !

AdreN
18-01-2018, 08:15 PM
:pro: + orice profesor să lase un model de test "Directorului" sau mie dacă el n-are timp pentru verificarea dificultății.

wGods | Toxic
19-01-2018, 08:25 AM
:pro:

Mr.Phantom
19-01-2018, 04:55 PM
:pro: De acord cu Robert

GAgi
19-01-2018, 06:34 PM
:pro: De acord cu Robert

parca doar profesorii aveau voie sa raspunda la cereri

AdreN
19-01-2018, 07:00 PM
parca doar profesorii aveau voie sa raspunda la cereri

E topic cu propuneri, presupun ca are voie.

wGods | Toxic
27-08-2018, 09:44 PM
Salut! Propun ca testele date la finalul cursului sa fie astfel:
<b>You have to register to ba able to see this link</b> , am facut un test cu ajutorul lui Tiger doar cu intrebari generale.
Aceste teste le puteti crea fiecare dintre voi dupa modelul dat in acest topic :
<b>You have to register to ba able to see this link</b> ,unde puteti pune intrebari din regulamentul serverului pe care sunteti profesor.
Elevul va lasa un print cu punctajul obtinut in cererea sa.
Astept alte noi idei sau sugestii la aceasta propunere. Multumesc!

~HYXUL~
27-08-2018, 10:34 PM
Mi se pare o idee excelenta fiindca nu toti profesorii au timp de teste.
Totusi s-ar putea face si putin abuz deoarece poti sa dai test iar si sa vezi unde ai gresit pentru a primi ''ADMIS''
Dar ca idee sunt :pro:

wGods | Toxic
27-08-2018, 11:15 PM
Mi se pare o idee excelenta fiindca nu toti profesorii au timp de teste.
Totusi s-ar putea face si putin abuz deoarece poti sa dai test iar si sa vezi unde ai gresit pentru a primi ''ADMIS''
Dar ca idee sunt :pro:

Nu afiseaza raspunsurile corecte, doar punctajul. Poate reface testul bineinteles. I se poate da un termen limita de 10 min sau cat credeti ca va fi nevoie.

~TraNda~
27-08-2018, 11:19 PM
Salut! Propun ca testele date la finalul cursului sa fie astfel:
<b>You have to register to ba able to see this link</b> , am facut un test cu ajutorul lui Tiger doar cu intrebari generale.
Aceste teste le puteti crea fiecare dintre voi dupa modelul dat in acest topic :
<b>You have to register to ba able to see this link</b> ,unde puteti pune intrebari din regulamentul serverului pe care sunteti profesor.
Elevul va lasa un print cu punctajul obtinut in cererea sa.
Astept alte noi idei sau sugestii la aceasta propunere. Multumesc!

O idee buna, iar un timp limita de 3 min eu zic ca e mai mult decat suficient

Edit:
In 30 sec 100% :)), deci am cam exagerat cu 3 min :)) .

~HYXUL~
27-08-2018, 11:19 PM
Nu afiseaza raspunsurile corecte, doar punctajul. Poate reface testul bineinteles. I se poate da un termen limita de 10 min sau cat credeti ca va fi nevoie.

Ideea este ca refăcând testul pot schimba răspunsurile unde nu sunt siguri ca au răspuns Bine.
Și se poate copia lejer din manual la test fiindcă acolo nimeni nu vede cât stai la fiecare întrebare.
Cel puțin eu am dat un try așa la misto și în 47 de secunde (pe cronometru) am scos 90% sincer nici nu am prea fost atent așa mult sa mă gândesc ca cred ca as fi scos un 100%.
Cat despre întrebările primite unele au fost chiar simple adică cine ar zice ca wcd e cod serios acum.
Și totuși ar trebui păstrată proba practica care tot cu un profesor sa se facă deoarece acolo nu este nimic legat de ceva asemănător doar o grila care este relativ simpla deoarece când vezi varianta corecta Îți amintești ca aici citit ceva în genul.

~Wolf~
27-08-2018, 11:23 PM
:contra:
1.Se poate copia mai usor
2.Testul grila e usor , e mai bine sa stie el raspunsurile decat sa i se dea mura-n gura.

~HYXUL~
27-08-2018, 11:36 PM
:contra:
1.Se poate copia mai usor
2.Testul grila e usor , e mai bine sa stie el raspunsurile decat sa i se dea mura-n gura.

Hai ca vin tot eu cu o soluție pentru asta.
Testul sa se dea oral (mai puțin practica) pe discord Skype sau TS3 astfel încât sa vezi și dacă are omul emoții caz în care sa fim și noi mai blânzi și dacă chiar are emoții inseamna ca chiar îi pasa + ca în acest fel Îți dai seama mai ușor dacă copiază sau îi șoptește cineva sau în cel mai bun caz e legit.

Păreri?

wGods | Toxic
27-08-2018, 11:52 PM
:contra:
1.Se poate copia mai usor
2.Testul grila e usor , e mai bine sa stie el raspunsurile decat sa i se dea mura-n gura.

Se pot crea mai multe variante, cu întrebări diferite, cu grad de dificultate mai mare.
Important ar fi să învețe, nu contează dacă-i mai ușor.


O idee buna, iar un timp limita de 3 min eu zic ca e mai mult decat suficient

Edit:
In 30 sec 100% :)), deci am cam exagerat cu 3 min :)) .

Este un test pentru începători, nu pentru tine :))

~Wolf~
28-08-2018, 12:05 AM
Partea cu variantele nu-mi place mie , e ca si cum ai dat un test la mate :
X+3=7 , aflati x si iti da variantele si tu pur si simplu inlocuiesti , sau cauti cea care e cea mai apropiata de intrebare.

~HYXUL~
31-01-2019, 11:22 PM
Propun ca testul sa se dea pe voce (skype/discord/mess) astfel incat sa nu se copieze foarte greu da raspunsul cu putin timp de gandire si sa nu fie cazul ,,vezi ca eu scriu mai greu si o sa dureze''. Cat dovada care se da la rezultate se poate filma pentru ca nu e nevoie sa ai cine stie pc doar sa se inteleaga ce se spune pe acolo.
Sau ar merge macar o parte din test sa se dea astfel.

~HYXUL~
25-03-2019, 09:57 PM
In tot manualul nu exista link catre acel topic al lui Tiger in care se vorbeste despre faptul ca wcd nu are virusi si ca e safe to download. Adminii in acest caz sunt obligati sa gaseasca topicul si sa isi faca singuri bind pentru acesta. Propun sa se adauge acest link in manual pe langa bind-urile necesare.

k1dda
01-04-2019, 10:02 PM
Propun sa nu mai fie "modelul" asta de a primi manualul, citesti apoi dai testul. Da, acolo inveti cum ar fi comenzile, ce este wcd, etc.. dar sunt destule situatii care ti se pot intampla pe server ca admin si nu este tocmai explicat concret ce sa faci, (poate si unii pricep mai greu) si ar fii mai ok, cand te ia un profesor, (sa ii ofere prima data manualul) sa te invete din ce stie el mai bine, ii oferi sfaturi, il lamuresti cu ceea ce nu cunoastea, adica practic il inveti tu sa admineze. (doar de aceea se numeste profesor) Nu doar cu acel manual, pentru ca se stie bine ca oricine poate copia usor, si testul ala nu o sa demonstreze cunostintele lui ca admin 100% . Atunci chiar ar fi scoala in adevaratul sens al cuvantului. Iar mai apoi dupa ce se considera admin ul pregatit de test (dupa ce a fost invatat de profesor personal), sa il dea.. Astept pareri..

wGods | Toxic
01-04-2019, 10:28 PM
În timpul testului elevul primește explicații acolo unde nu înțelege.
Din câte observi în cererile făcute de admini, toți pretind că au experiență peste cel puțin 1 an, pe când unii nu cunosc nici noțiunile elementare. De asta este important acel manual.
Mi s a întâmplat de foarte puține ori să fiu întrebat de un elev/admin lucruri pe care nu le înțelege sau nu le cunoaște. Suntem mereu disponibili și amabili să le oferim tot ce vor să afle despre adminat. Doar să facă o simplă întrebare.

k1dda
01-04-2019, 10:50 PM
În timpul testului elevul primește explicații acolo unde nu înțelege.
Din câte observi în cererile făcute de admini, toți pretind că au experiență peste cel puțin 1 an, pe când unii nu cunosc nici noțiunile elementare. De asta este important acel manual.
Mi s a întâmplat de foarte puține ori să fiu întrebat de un elev/admin lucruri pe care nu le înțelege sau nu le cunoaște. Suntem mereu disponibili și amabili să le oferim tot ce vor să afle despre adminat. Doar să facă o simplă întrebare.

Este posibil ca elevul sa nu vrea sa intrebe din frica de a pica testul (in mintea lui va fi ca daca intreaba un lucru elementar pe care nu il stie, o sa pice testul) , si plus ca am vazut ca in multe cereri profesorul spune doar : Ti-am dat manualul in PM , ma anunti cand dam testul.. sau ceva de genul. Si poate elevul nu stie ca are voie sa intrebe.. Poate ar trebui sa fie anuntati de profesori ca au dreptul la intrebari macar.

{???}
19-06-2019, 02:52 PM
Salut, hai ca am venit si eu cu; cateva sugestii ce ar putea fi folositoare, incepand cu prima:
1. Propun ca raspunsul pentru fiecare intrebare sa fie limitat la 15-30 de secunde, pentru a prevenii copierea.
2. Aceste asa-zise teste sa fie date in voice-call sau sa se creeze o pagina privata "Test WarGods" ce previne copy-paste sau deschiderea altor fisiere.
3. Manual nou, sa fim sinceri, manualul nostru, de pe JB, este destul de invechit, lafel ca si regulamentul. Un nou manual mai clar ar fi bun, dar depinde de profesor, acesta poate sa-si creeze propriul manual, dar unul global n-ar fi rau.
4. Corectie pe raspuns instanta, daca elevul respectiv raspunde gresit, sa i-se spuna instant, nu sa astepte in suspans, ca e aiurea. x2 depinde e profesor.

~HYXUL~
19-06-2019, 05:42 PM
Salut, hai ca am venit si eu cu; cateva sugestii ce ar putea fi folositoare, incepand cu prima:
1. Propun ca raspunsul pentru fiecare intrebare sa fie limitat la 15-30 de secunde, pentru a prevenii copierea.
2. Aceste asa-zise teste sa fie date in voice-call sau sa se creeze o pagina privata "Test WarGods" ce previne copy-paste sau deschiderea altor fisiere.
3. Manual nou, sa fim sinceri, manualul nostru, de pe JB, este destul de invechit, lafel ca si regulamentul. Un nou manual mai clar ar fi bun, dar depinde de profesor, acesta poate sa-si creeze propriul manual, dar unul global n-ar fi rau.
4. Corectie pe raspuns instanta, daca elevul respectiv raspunde gresit, sa i-se spuna instant, nu sa astepte in suspans, ca e aiurea. x2 depinde e profesor.

O propunere interesanta si destul de utila. Ar fi ceva sa se si puna in aplicare aceste idei fiindca ar ajuta la modernizarea proiectului. Totusi anumite lucruri tint de professor eu de obicei accord un minut evlevilor pentru raspuns, iar la 4 trebuie doar mobilizati profesorii astfel incat sa nu omita mentionarea greselii. Big :pro: si sper sa fie si restul de accord.

B14D3
22-06-2019, 01:44 PM
4 e deja,nu esti obligat sa astepti sa primesti pe forum

cat despre restul,numai cu 3 sunt de acord,
cu copierea te poti uita pe forum daca copiaza,daca si-au facut fisiere iti dai seama dupa timpul de reactie si raspuns (daca e perfect iti dai seama)

~HYXUL~
22-06-2019, 11:01 PM
Un lucru destul de important pentru manual ar fi adaugarea unor bind-uri cu scop administrative cum are fi:
bind "j" "amx_say <b>You have to register to ba able to see this link</b> <- Download si Scan ; amx_say Sa nu iesi din CS!! ; amx_say Refuzul duce la ban"
bind "home" "amx_say este interzis sa va urcati pe mapa sau sub mapa ; amx_say slay/kick/ban"
bind "ins" "amx_say este interzis sa faceti kill cu masina ; amx_say slay/kick/ban"
bind "end" "amx_say scrie /simon si aplica comenzi ai 3 secunde"
bind "del" "amx_say este interzis sa schimbati arma in timpul day-ului ; amx_say slay/kick/ban"

De primul bind s-ar putea scapa daca s-ar baga si pe jb comanda /scan, iar celelalte comenzi tin in mare parte strict de jb, dar pentru dr s-ar putea face pentru cine scurteaza are slay sau pe furien ct sa nu campeze. Desigur bind-uri pot fi puse pe orice tasta la alegerea admin-ului atata tot cat sa nu se incurce intre ele.

k1dda
01-07-2019, 10:55 PM
Propun sa se scoate chestia cu varsta minima de 16 ani pentru a aplica ca profesor. Dar in schimb, regula sa fie ca respectivul sa fie admin pe server de peste 5 luni (un exemplu).

~HYXUL~
01-07-2019, 11:37 PM
Propun sa se scoate chestia cu varsta minima de 16 ani pentru a aplica ca profesor. Dar in schimb, regula sa fie ca respectivul sa fie admin pe server de peste 5 luni (un exemplu).

:pro: si asa in ultima vreme majoritatea staff-ului nu depaseste 16 ani din cate imi pare mie fiindca deja trecem printr-o generatie noua de admini. Cat despre vechime sunt total de accord nu pui noobi sa fie profesori pentru niste elevi ce stiu mai multe decat profesorul.

B14D3
02-08-2019, 06:25 PM
:pro: si asa in ultima vreme majoritatea staff-ului nu depaseste 16 ani din cate imi pare mie fiindca deja trecem printr-o generatie noua de admini. Cat despre vechime sunt total de accord nu pui noobi sa fie profesori pentru niste elevi ce stiu mai multe decat profesorul.

+1.

Ar mai fii ceva sa se faca manualul de JB permanent,urasc sa-mi sterg inboxul ca sa dau 3 mesaje cu manualul.

~TraNda~
02-08-2019, 08:13 PM
Esky

~th3fla~
18-09-2019, 11:45 AM
Propun sa se creeze o școală pt sv de zm

B14D3
18-09-2019, 12:02 PM
Propun sa se creeze o școală pt sv de zm

Aici trebuie sa vorbim cu managerii serveruluii daca vor sa se afilieze cu scoala Wargods , te poti uita la serverele partenere sa vezi care sunt.

~TraNda~
22-09-2019, 05:22 PM
S-a adaugat un nou manual pentru elevi. Puteti incepe cu propuneri pentru noul manual

LE:
Nu mai folositi manualul vechi!

PS:
Pentru propuneri creati topicuri noi
:locked: