PDA

View Full Version : Propunere reguli noi pe forum!



Tiger
29-01-2012, 10:22 AM
Propun niste reguli noi pe forum. Acestea ar fi in principiu legate de post-uri si creeare topic-uri/thread-uri :

1. Inainte de a se incepe un nou subiect, respectivul va trebui sa foloseasca functia search. (existenta in observatii, dar nu si in regulament - deci practic se incalca de uni)
2. Evitarea post-urilor monosilabice (gen "..." , "mda", smile-uri etc.).
3. Evitarea folosirii emoticoanelor/smile-urilor in mod excesiv (peste 5/post, de exemplu).
4. Existenta clonelor sa fie interzisa si pedepsita!
5. Formatarea excesiva a textului (cu bold , caps lock, font-uri exagerat de mari) pentru a marca ceva neimportant sa fie interzisa. Acestea putand fi folosite doar in cadrul unui titlu / subtilul, dar nu si in cadrul continutului/comentariului.

Daca mai e ceva ce am uitat sau aveti ceva de propus, va rog sa ma completati.

AnOnIm
29-01-2012, 10:29 AM
Eu zic sa le lasam asa ...;)

Tiger
29-01-2012, 10:50 AM
Mie mi se pare reguli ce ar trebui sa stea la baza oricarui forum indiferent de natura acestuia.

Am recurs la acestea din cauza: laura (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) (post fara niciun rost, dupa parerea mea) , al tau (<b>You have to register to ba able to see this link</b>!&p=20982&viewfull=1#post20982) (aveai deja solutionarea, dar lenea este mare) si multe , multe, alte cazuri.

AnOnIm
29-01-2012, 11:19 AM
Tiger crezi ca eu stau sa caut pe forum problemele redirectelor ? Eu intreb ,pentru ca altcineva se ocupa de asta si merita tot respectul,dar decat sa-mi zici mie fraza aia,puteai sa pui un link cu solutia si crede-ma ca eram mai mult decat multumit si recunoscator.Pe mine ma preocupa fix sectiunea Cs.wargods.ro si desfasurarea jocului pe server.

Ambulantu
29-01-2012, 11:24 AM
:contra:

Tiger
29-01-2012, 11:45 AM
@ AnOnIm : nu e vorba sa cauti sau nu, dar cand despre problema s-a vorbit mult si bine este normal ca sa bagi "la bibilica" solutionarea acestuia. Si sincer, nu avea rost sa deschizi un topic, exista pm pt probleme de genul.

@ Ambulantu: justifica ... defapt, nu am ce sa-ti cer dupa vorbele ce mi-ai spus acum cateva minute pe mess:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

AnOnIm
29-01-2012, 11:50 AM
Tiger,nu ai inteles un lucru ...Pentru ca eu nu am avut probleme asa mari pana acum ,de ce m-as uita pe niste solutii degeaba asa? Plus ca habar n-aveam ce ati analizat voi .

Inca ceva,ceea ce vorbesti in privat trebuie sa le rezolvi singur ;) Asta e un forum public si nu ne intereseaza ce iti spune un alt player tie pe mess. Chiar daca este urat ce a facut ,il rezolvi cu ignore si nu te doare capul . NUMAI BINE ,am discutat prea mult pe langa subiect .

Edward /A/
29-01-2012, 12:31 PM
baietzi asta cu smyle-uri e buna :pro: daR RESTUL?

C@mp3R
29-01-2012, 01:05 PM
ambulantu si luat lumia in cap miam schimbat toate opiniile despre tn ce comportament demonstrezi ca ai tiger eu te sutin:)

edward
29-01-2012, 01:42 PM
In loc de regulile astea mai bine ziceai " Lipsa gramaticii sa fie sanctionata cu ban ! "
M-am cam saturat sa stau sa descifrez ce posteaza cate un _-assasin-_ pe forum.

petryca
29-01-2012, 02:00 PM
:pro: but
Insa as vrea sa vorbim despre regulile de pe zombie in cel mai serios mod:|...tiger cred ca stii la ce ma refer;)
:ass:

Tiger
29-01-2012, 02:09 PM
@ed: Iti dai seama ca nimeni nu ar mai scrie pe forum de frica banului, nu? :))) Cat despre ceea ce ai spus tu nu se poate, deoarece nu suntem de aceeasi nationalitate romana, ci avem si alte nationalitati care le este greu sa scrie in romana corect.
Cat despre asasinu , pe profilul lui scrie ca este din Arabia Saudita deci, nu ar trebui sa ai pretenti. :P

@edward: Dar celalalte ce au? :)) ... ti se pare normal ca un post sa fie monosilabic? sau ca un user sa aiba cateva conturi pe forum?

Cat despre treaba cu Ambulantu am pus screenshot ca lumea sa nu-l ia in considerare ...

LE: @petryca: eu sunt de acord cu ceea ce ai spus aici (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) , mi se pare ok ideea

daniel_San
29-01-2012, 02:47 PM
1. Inainte de a se incepe un nou subiect, respectivul va trebui sa foloseasca functia search. (existenta in observatii, dar nu si in regulament - deci practic se incalca de uni)
2. Evitarea post-urilor monosilabice (gen "..." , "mda", smile-uri etc.).
3. Evitarea folosirii emoticoanelor/smile-urilor in mod excesiv (peste 5/post, de exemplu).
4. Existenta clonelor sa fie interzisa si pedepsita!
5. Formatarea excesiva a textului (cu bold , caps lock, font-uri exagerat de mari) pentru a marca ceva neimportant sa fie interzisa. Acestea putand fi folosite doar in cadrul unui titlu / subtilul, dar nu si in cadrul continutului/comentariului.


1: Este
2:Merge
3:As merge mai departe cu adaugirile.
4: Asa si...? Exista regula, si cum crezi ca putem scapa de fenomenul asta? Uita-te la mihai, i-am dat cel putin 4 banuri si tot n-am scapat de el. Daca ai IP dinamic iti poti face cate e-mailuri vrei, deci conturi noi.
5: Nu cred ca s-a abuzat pana acum de formatari. In plus se specifica in regulament. "Nu folositi text de dimensiuni mari."

Problema cu conturile multiple e una foarte delicata intr-u cat nu exista solutie sa scapi de ea. Oricine isi poate face oricate conturi vrea, atata timp cat nu este pe baza de invitatie.

Tiger
29-01-2012, 03:53 PM
1. Precum am specificat este ca o observatie, nicidecum nu este inclusa in regulament ... este bine trecerea ei din observatii in regulament ...
5. Intr-adevar asa este, dar ar trebui completata...

Cat despre 4. eu nu am vazut-o ca fiind scrisa in regulament. O solutie pentru cei cu ip static este aici (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) si pentru ceilalti aici (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) sau aici (<b>You have to register to ba able to see this link</b>).

Intr-adevar ca asta nu e o masura foarte buna care sa opreasca un nebun, dar asta e ...

-=MaX=-
29-01-2012, 05:58 PM
La prima regula Tiger are dreotate. Mai ales la faza cu Search-ul, faceti 100 de topicuri pt acelasi subiect. Cum naiba ma sa zici ca te intereseaza doar sectiunea cs.wargods.ro? esti membru pe forum sau doar pe cs.wargods.ro? Desi este deja regula "Nu creati subiecte noi fara motiv sau daca exista deja unul care trateaza aceeasi problema" a fost greu sa faceti legatura intre regula si explicatia din observatii. O sa incerc sa cuprind totul intr-o singura regula si va fi pusa printre primele. Mai ales ca avem si un Search foarte avansat care chiar te ajuta sa gasesti ceea ce cauti. Sa nu mai zic de nerespectarea sectiunii... faceti 100 de topicuri cu probleme legate de Redirecte la Discutii Generale, multi dintre voi ati si primit penalizari pt asta.
Chestia cu posturile monosilabice e discutabila cand vine vorba de cereri. De exemplu daca omul cu cererea se incadreaza in cerinte nu-si au rostul argumentele care sa repete practic criteriile pe care se acorda accesele cerute, e destul un simplu "pro".
Asta cu emoticoanele da, e buna se face uneori abuz. Plus ca desi am explicat clar sa de la inceput: cand dati pro sau contra la cereri, dati ori Pro ori Contra. Nu mai faceti abureli gen "Daca tii redirecte ai PRO , pana atunci CONTRA". Mi se pare cea mai mare aberatie existenta, da nota de pupincurism. Pe scurt dai contra dar il faci sa sune mai dulce, de parca nu tot contra e...
La existenta clonelor daca te referi la 2x, 3x post da, e ok dar deja exista regula.
Ultima regula la fel, exista deja doar ca m-am legat doar de dimensiunea textului, o sa adaug si restul optiunilor de formatare.

Sunt bune ideile, aveam in cap de mult sa actualizez regulamentele, poate cand ma ocup de asta o sa fac un anunt pe forum si cei care vor sa ma ajute vor venii pe chatul de sedinte si vom lua regulile la rand sa le discutam pe fiecare, sa le analizam impreuna astfel incat sa vedem ce trebuie scos si ce trebuie adaugat :)

daniel_San
29-01-2012, 06:01 PM
Pai sa vedem:
Ca sa banezi o clasa precum RDS ce isi schimba radical subnet-ul ar trebui sa banezi jumate de tara. In plus, clase noi apar in fiecare zi. Deci ar trebui sa banezi cam 75% din tara, aici ma refer si la retele de cartier.

Sa banezi provideri de e-mail de genul yahoo, gmail,etc. Iti faci cumva e-mail pe domeniul NASA?:) 90% din populatia globului foloseste servicii precum AOL,YAHOO,GMAIL,HOTMAIL. Partea cu setatul pe asteptare confirmare am facut-o si cu mihai. Si-a facut alt e-mail si a reintrat, mare filozofie. Cat despre banarea Staticelor....eu nu am dat peste optiunea aia in ControlPanel. Si nici nu cred ca ne permitem o licenta de VBulletin:)

Tiger
29-01-2012, 06:20 PM
Nimeni nu a spus de banarea unei clase de ip, ci doar banarea ip-ului respectiv. Idem cu banarea email-ul, nu banezi intregul provideri de email, ci doar email-ul persoanei respective.


Si nici nu cred ca ne permitem o licenta de VBulletin:)

Inca nu am vazut vbulletin free, iar pentru acest forum(pe langa ca utilizeaza vbulletin ver 4.0.6 (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)) nu credca s-a platit ceva :)) ... deci da, se poate si fara plata :P

LE: @daniel : am spus eu altceva? :))

Intr-adevar ca asta nu e o masura foarte buna care sa opreasca un nebun, dar asta e ...

daniel_San
29-01-2012, 06:37 PM
Pai si daca banezi IP-ul respectiv sau e-mailul e egal cu 0 asta indrug. O fi si greu sa faci alt e-mail sau sa iti schimbi IP-ul...

-=MaX=-
29-01-2012, 09:55 PM
Eu zic sa o lasati ma moale cu banatul ca nu e chiar atat de mare problema cu asta. Banurile date pe un nume baneaza automat un IP si o adresa de mail. Cine e atat de obsedat incat sa-si faca atatea conturi de mail, respectiv pe site la noi? In conditiile in care nu se dau bani gratis sau ceva ce sa-i motiveze sa ne spameze cu conturi noi, nu are rost sa ne batem capul cu atatea masuri de banare. Cu ce avem acum si cu un IP Tracer facem fata fluxului de clienti nedoriti. Din 1000 de membri s-au nimerit maxim 2 astfel de oameni.

Legat de licenta ca vad ca ati adus vorba de asta desi pe unii dintre voi nu ar trebui sa va priveasca aspectul asta. Stiti bine ca am fost nevoiti sa ne mutam si sa schmbam platforma, iar toate astea intr-un timp scurt pentru ca nevoia de schimbare a survenit brusc si nu a fost nici timp nici bani incat sa ne permitem licenta. Ne-am rezumat la hosting si ce era prioritar pentru a ne putea desfasura activitatea. Plus ca nu folosim platforma in scop comercial sau sa facem profit pe baza ei. Nu avem decat un simplu forum de gaming si suntem non-profit.
Desigur, asta nu inseamna ca nu vrem licenta. Am testat mai multe platforme de site/forum si dintre toate asta mi s-a parut a fi cea mai complexa si profesionala dintre toate. Va fi o sectiune pe forum pentru donatii din care vom efectua diverse plati (hosting, licente, componente pc, etc). Cu prima ocazie voi cumpara o licenta vbulletin, sunt foarte multumit de aceasta platforma si isi merita banii.