PDA

View Full Version : Ce ziceti despre ACTA?



-=MaX=-
05-02-2012, 01:39 AM
Va rog sa va uitati la acest filmulet:


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Desi va spun sincer ca sunt impotriva facebookului, in sensul ca nu sunt de acord sa imi public anumite aspecte ale vietii reale private si nicidecum sa am o oglinda a activitatii zilnice. M-am ferit in limita posibilitatilor de conturile care cer detalii amanuntite, desi in cazul facebookului chiar daca tu nu spui cine esti ce faci, prietenii te dau de gol. Si nu doar asta, ci si noul sistem de detectare a fetei de pe facebook, adica ti se face tag automat daca apari in anumite poze. Lasand deoparte asta, ce s-ar intampla daca bazele de date ale facebookului ar pica pe mana celor de la ACTA? Bazele de date puse intr-o alta ordine vor genera cel mai precis "GPS" care va ajuta la prinderea unei mari majoritati ale victimelor ACTA. Si asta e doar un exemplu, ganditi-va ca nu va fi nici cea mai mica sansa de scapare de un astfel de sistem si peste 90% din utimizatorii internetului vor fi vizati.
Vom ajunge ca pe vremea lui Ceausescu, cand nu vedeam la TV decat opera si pe Ceausescu. Asa va deveni si internetul, vom vedea doar ce vor altii sa vedem si nu vom avea drept la replica!

Haideti sa discutam si sa ne spunem opiniile despre acest sistem numit ACTA

-=MaX=-
05-02-2012, 02:05 AM
Si ca o confirmare a celor spuse mai sus, legat de modul de utilizare a bazelor de date, un exemplu concret e MegaUpload. Priviti ce s-a intamplat si cum au suferit cei care au folosit serviciile oferite de ei:


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

edward
05-02-2012, 09:05 AM
Dupa cum stiti, ACTA exista de ani buni, a fost votat in secret de catre guvernele din intreaga lume !
Firme precum EA, Valve, Coca-Cola deja au votat PRO pentru acest proiect ! De asemena si toti cantaretii, actorii, oameni politici din America / Europa / Asia.
SOPA si PIPA au fost niste capcane, menite sa ne atraga atentia asupra lor ca sa nu " descoperim " acest proiect ACTA.
Oricum, chiar daca aceasta lege ar fi aprobata, cei din grupul Anonymous ( grupul cu cei mai buni si cei mai multi hackeri din lume ) vor riposta, precum au facut cu legea SOPA ( atacand site-ul FBI, Guvernului Americii, Nasa )
Mayasii ziceau ca in 2012 vine " The End of the World / ... Wide Web "
Asa ca va recomand, sa cumparati 2-3 harduri cu 800 gb, si downloadati filme / muzica / jocuri pana va vine acru in gura !

Vad ca putini isi dau interesul, probabil ca le este lene sa vizioneze tot videoclipul !
Va dau un exemplu : NU mai exista GOOGLE, NU mai exista YOUTUBE, NU mai exista FACEBOOk/TWITTER/YAHOO/Hi5, NU mai poti viziona VIDEOCLIPURI, NU mai poti viziona POZE, NU mai poti downloada JOCURI, NU te mai poti JUCA jocuri venite din alta tara decat daca le CUMPERI ! DACA FACI PIRATERIE RISTI AMENDA, INCHISOARE SI RESTRICTIA TA LA UTILIZAREA INTERNETULUI ! PLUS CA VEI FI " SPIONAT " !


TREZITI-VA !

Edward /A/
05-02-2012, 09:44 AM
Bai e o prostie : )) :)) :))

Tiger
05-02-2012, 10:34 AM
Prostie sau nu, uite ca sa bagat in discutie aplicarea acesteia!

Sincer, nu credca vor avea curajul sa aplice ACTA asta pentru ca nu credca vor sa pateasca ca si americanii (ex. Click aici! (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) - sau aici! (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)) ...


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Sunt convins ca acest video este fals, ei isi fac anuntarea doar pe Twitter .... nu m-as mira daca ar organiza in curand un atac asupra unor site-uri importante din Europa....

Petitii:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

ATENTIE: NU sunt raspunzator pt ceea ce semnati!!! De preferabil sa semnati DOAR cu prenumele!!! Asta pentru ca se pot intampla multe in ziua de astazi.

PS: Pe data 11 februarie se va face un protest (cititi acest articol) (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)
PS2: Edward, las-o mai moale cu acele dimensiuni de text pentru ca daca scri asa nu opresti ACTA, pt informarea ta .... hdd de 800gb? poate doreai sa spui de 640gb / 1 TB :))
Totusi ar fi o alta idee, una mai putin recomandata, cea a dvd-urilor ... 10x dvd = ~ 460 gb = ~ 50 - 80 ron ...

AnOnYmOuS
05-02-2012, 10:38 AM
WE :fire: ACTA .Mie nu imimerge sa dau share pe FB....oare dc???

Ambulantu
05-02-2012, 10:42 AM
Ambulantu :fire: :pray: ACTA =))=))

AnOnYmOuS
05-02-2012, 10:44 AM
Am rezolvat:P.Am copiat video in pc si acum il upload-ez :D

daniel_San
05-02-2012, 11:01 AM
Chestia asta vine contra pirateriei la nivel mare(gen vplay, sau siteuri de sharing).
Ideea e ca nimeni din lumea asta nu iti poate decripta o conexiune in AES sa spunem in care ai o cheie de 128 biti spre exemplu. Citeam un articol pe tema asta ca ar fi necesar de 2 ori mai mult decat varsta actuala a universului timp pentru a decripta un text simplu. Torrentele nu o sa moara atata timp cat ele practic nu hosteaza nimic pe serverele lor ci e doar conexiune P2P. Practic, singurul lucru pe care il pot face e sa stea politia pe post de seed in speranta ca poate poate o descarca cineva de la ei.

Partea cu spionarea: Asa... in serverele ISP-ului tau o sa ramana niste date de genul "J8/eoJ1Lmc+kz03/bgFbLQ==". Sa vad cine e in stare sa gaseasca cele 2 cuvinte fara intuitie. Cu ce crezi ca-i ajuta acel string in conditiile in care habar nu are ce e in spatele lui? Asa si cu datele. De unde stiu ei ca defapt acele date nu vin de la o conexiune pe messenger si vin de pe un torrent daca te joci putin cu porturile? Simplu...nu stiu.

edward
05-02-2012, 04:59 PM
Drept dovada, deja a fost cenzurat videoclipul celor de la creativemonkeyz

Rapid1923
05-02-2012, 09:28 PM
Vad ca putini isi dau interesul, probabil ca le este lene sa vizioneze tot videoclipul !
Va dau un exemplu : NU mai exista GOOGLE, NU mai exista YOUTUBE, NU mai exista FACEBOOk/TWITTER/YAHOO/Hi5, NU mai poti viziona VIDEOCLIPURI, NU mai poti viziona POZE, NU mai poti downloada JOCURI, NU te mai poti JUCA jocuri venite din alta tara decat daca le CUMPERI ! DACA FACI PIRATERIE RISTI AMENDA, INCHISOARE SI RESTRICTIA TA LA UTILIZAREA INTERNETULUI ! PLUS CA VEI FI " SPIONAT " !


TREZITI-VA !


Asta ai retinut tu din acel videoclip? Din partea mea sa se duca dracului toate alea enumerate de tine. Vrei un joc mi se pare normal sa-l cumperi nu ect!? Mie cel mai grav mi se pare ingradirea dreptului la libera exprimare si incalcarea celor mai fundamentale drepturi.

seight
06-02-2012, 12:01 AM
Eu vin cu moldovenii mei si fac revolutie!!!
=))

AnOnYmOuS
06-02-2012, 09:41 AM
Rapid la faza cu cumparatul jocurilor nu te-ai gandit bine..........cred k esti tu si inca vreo 2-3 care ganditi asa

edward
06-02-2012, 10:58 AM
daca legea se aproba, voi nu va ganditi ca preturile jocurilor se vor dubla/tripla?
Nu vreau sa dau 1 mil pe fifa 07 ... Sau 3 mil pentru un joc ce deabia a aparut. Si rapid, am enuntat ce ma interseaza pe mine, jocuri/muzica/filmele.
Si chiar daca ai csu cumparat, e posibil ca valve sa restrictioneze jocul in anumite tari datorita numarului mare de piraterie.
libera exprimare v-a exista mereu, doar ca prin alte metode/alte programe. Doar ca nu vei mai putea da un comment pe facebuci sau uploada o manea. ( banuiesc ca din cauza asta esti tu suparat, rapid ).
Si chiar daca se aplica, v-a exista un razboi cybernetic, care v-a fi castigat cu siguranta de anonymous iar legea v-a fi fortata sa se retraga. Dar pana atunci costurile muzicii/filmelor/jocurilor vor creste si asta conteaza ! Plus ca multe vor fi restrictionate. Ce e facut in america ramane acolo, ce e facut in asia ramane acolo, ce e facut in europa ramane in europa.

app, si-a dat boc demisia.

Rapid1923
06-02-2012, 04:26 PM
. Doar ca nu vei mai putea da un comment pe facebuci sau uploada o manea. ( banuiesc ca din cauza asta esti tu suparat, rapid ).


Deci m-am frecat 5 minute la ochi sa-mi dau seama daca faci misto de mine sau vorbesti serios. Dar ca sa te lamuresc..nu fac parte din masa celor care au cont de feisbuc sau a celor care, citez "pai tu ce asculti la petreceri ba?", am totusi o alta conditie.
Doi la mana, drepturile de proprietate intelectuala tin de domeniul meu. Acuma stau si te intreb ce e mai iritant? Ca nu-ti poti tu cumpara un joc fifa sau ca vin aia peste tine in casa si-ti ia la purecat toate telefoanele si hard-urile fara mandat nimic? E doar un exemplu.
Insa inainte ca sa continui intr-un mod constructiv sau nu aceasta discutie, spune-mi daca ai postat intr-o nota de mistocareala sau nu ca sa stiu o treaba.

edward
06-02-2012, 05:20 PM
Dude, de ce tresari nervos ???
Am dat un exemplu mai mult sau mai putin haios-ironic ...
Nu cred ca am vreun motiv sa fac misto de tine, mai ales ca ne cunoastem de ceva vreme si exista si o diferenta majora de varsta intre noi ...
Citez " drepturile de proprietate intelectuala tin de domeniul meu. " asta eu unul nu o stiam, nu aveam de unde sa stiu.
Nu cred ca are rost sa mai comentam pe acest subiect, pare sa ia o intorsatura urata si nu cred ca isi are rostul. A fost o neintelegere si eu imi cer scuze pentru acest lucru.


~ On topic

e cineva din cluj ? am auzit ca pe 11 feb se aduna lume sa prostesteze impotriva acestei legi

Rapid1923
06-02-2012, 05:49 PM
E ok, ma bucur ca am lamurit acest aspect. Eu voi participa sigur la protest.

-=MaX=-
06-02-2012, 09:54 PM
e cineva din cluj ? am auzit ca pe 11 feb se aduna lume sa prostesteze impotriva acestei legi

Tata but e din zona :)
Desi nu o sa pot sa ajung la Cluj, in data de 11.02.2012 Site-ul/forumul va fi inchis ca semn de protest! ;)

wGhost.|.aLiN
07-02-2012, 12:24 AM
<b>You have to register to ba able to see this link</b> semnati petitia ca sa anuleze legea ..si datio mai departe

Rapid1923
07-02-2012, 08:30 AM
<b>You have to register to ba able to see this link</b> semnati petitia ca sa anuleze legea ..si datio mai departe

:)) :)) :))

wGhost.|.aLiN
07-02-2012, 12:50 PM
ce e rapide dc razi /:)

WarGods | AbySs
07-02-2012, 01:22 PM
Edward, ai impresia ca daca imi dau cu parerea aici schimba ceva? O sa imi dau cu parerea acum si pun pariu ca geek-u din voi o sa urle la mine ca vorbesc prostii, dar eu am sa spun doar realitatea.
Am si eu contra la legea asta dar, spre deosebire de voi, am si pro. Sunt contra invadarii intimatii, asta este clar si categoric. Sunt pro caderii tuturor site-urilor gen: facebook, hi5,etc. Sunt pro extirparii pirateriei. Tu imi spui mie ca daca va trebui sa cumparam jocurile or sa le scumpeasca? Adica atunci cand toata lumea trebuie sa cumpere ei scumpesc ca sa nu mai cumpere nimeni? Te auzi macar ce debitezi? Sau nu ai auzit de strategii marketing? Ceva ce se cumpara va fi mereu lasat un pic mai ieftin. Daca ai fi un cantaret in romania, unde doar 10% din ascultatori iti cumpara cd-urile nu ai mai vorbi asa. "Romanii nu isi apreciaza talentele" spuse el tragand melodiile de pe torrent. Dute in puii mei si cumpara cd-u lu' Salam daca iti place, ca asa ii apreciezi talentul si munca. Voi vreti sa luati totul moca si mai faceti si gura cand se ia masuri impotriva. Mie nu imi vine sa cred ca ai avut tupeul sa si deschizi gura. Si inainte sa inchei as vrea sa mai adaug un lucru. Iesi in puii mei pe afara, de la atata facebook si toate jocurile care le joci ai si uitat ca afara este un soare si prieteni si dragoste, ura, durere, alinare, etc. Scuze dar sunteti patetici toti cei care vorbiti dar nu faceti nimic sa ajuti cu adevarat.
P.S. Edward nu o lua ca pe ceva personal ca nu m-am referit in special la tine, ci in general.

edward
07-02-2012, 01:35 PM
Tata but e din zona :)
Desi nu o sa pot sa ajung la Cluj, in data de 11.02.2012 Site-ul/forumul va fi inchis ca semn de protest! ;)

Din cate am inteles, in fiecare oras mare din tara, v-a exista un protest in fata primariei la ora 17:00. Deci eu voi participa cu siguranta, aici in constanta, la protest.

@Abyss, tu iei cucu, m-ai inchis la faza asta. >:D<

XeLa
07-02-2012, 05:57 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b> 489028_n.jpg

edward
07-02-2012, 06:59 PM
ban pentru limbaj obscen pe forum !!!!!!

Facem pariuri pe ce se intampla in iunie ? ( se aproba sau nu )

/Bet DA doua cepe

Rapid1923
07-02-2012, 09:00 PM
ce e rapide dc razi /:)
Nu rad neaparat ci mai mult zambesc. Spune-mi una, doar una singura dintremiile de astfel de petitii cu privire la orice forma de subiect si obiect , daca a schimbat ceva vreodata !

WarGods | AbySs
07-02-2012, 09:28 PM
Nu rad neaparat ci mai mult zambesc. Spune-mi una, doar una singura dintremiile de astfel de petitii cu privire la orice forma de subiect si obiect , daca a schimbat ceva vreodata !

Rapid, nu le spulbera visele mosule :P

AlieN
07-02-2012, 11:11 PM
Mare zarva cu ACTA asta :)), stati chill :)):-j ca nu se intampla nimic si daca e ceva grav dau alarma si ii invadez cu pitici mei verzi :)):)):))>:)

-=MaX=-
07-02-2012, 11:40 PM
Rapeste-i AlieN!!! :)) Invadeaza-i pusca-le-ar falcile cu controlul lor cu tot :))

wGhost.|.aLiN
08-02-2012, 02:02 AM
asteptam sa faca aia 2 milioane de petitii si atunci vedem daka se intampla cv ..dupa cum au spus ei

AlieN
09-02-2012, 10:54 PM
Dupa cum am vazut a crescut la 3 milioane, deci nici nu stii dupa cine sa te mai iei :)) sau ma insel eu :-/, oricum e urat ce se intampla. :)

p.s : Nu Max, deocamdata ii las sa se mai bucure de viata ! :)):))

petryca
10-02-2012, 05:27 PM
Tinand cont de faptul ca exista milioane de PC'uri si Laptop'uri,nu cred ca ar fi in stare cineva sa le controleze...si daca stam si ne gandim,gigantii(goagal,yahoo,lycos,excite,askjeeve s etc.),cred ca s-ar opune acestei aberatii "ACTA",deoarece,profitul ar scadea dramatic,odata cu retragerea miliardelor de site'uri.
Asa ca...nuj ptr ce stres...
Asta e doar ceea ce cred eu,luatul la mijto si contrazisul fiind EXCLUSE!!!:))=))...Glumeam=))
:ass:

edward
10-02-2012, 07:37 PM
Controlate nu, " spionate " da! Si foarte simplu, de providerul tau de internet !

petryca
12-02-2012, 12:27 AM
Chiar sunt curios cum ma spioneaza pe mn providerul meu de net,tinand cont ca locuiesc la tara, iar firma de la care am net are facuta retea,fiecare PC avand ip intre 192.168.20.* unde *>1 si <255:))
Asta e..nuj cum ar putea intra pe Ip dinamic...poate pe ip placii de retea:|...nuj ce sa zic...insa eu totnu cred ca ar putea face asa ceva,tinand cont,dupa cum am zis mai sus, de faptul ca gigantii net'ului ar fi revoltati:|(Nr accesarilor paginilor tinute de ei ar scadea dramatic).
:ass:

daniel_San
12-02-2012, 10:20 AM
Chiar daca ai IP dinamic DHCP-ul lor stie ce adresa a fost asignata carui MAC la ora x. Practic, ei iti stiu locatia fara probleme.
Dar ma rog, vorba unuia. Nu-ti convine la o firma, se gaseste una mai micuta care ofera si banda mai mare si confidentialitate sporita. Si nu cred ca firmelor mari le-ar conveni sa piarda clienti. ACTA asta nu-si va atinge niciodata scopul. Deja a fost scoasa o aplicatie P2P ce simuleaza torrent-ul numai ca nu ai treaba cu siteuri. Pur si simplu P2P. Totul bineinteles criptat. Cum dovedesc ei ca ai shareuit o melodie si nu o poza personala sau un document personal? N-au cum.

edward: Tin sa te informez ca si in acest moment convorbirile telefonice si IM-urile(unde se poate) sunt inregistrate ba chiar salvate pe o perioada de 6 luni de catre provideri. Este lege data cu mult timp in urma. Dar ... asta pentru ca multi folosesc Yahoo. Ia treci pe Skype sa vedem ce se mai intampla. Btw...sti de ce a fost interzis BlackBerry in arabia?

De exemplu, traficul meu stiu sigur ca e interceptat. Si?...de asta nu mai descarc filme, lol. Oficial, conform constitutiei nu au voie sa intercepteze datele decat in baza unui mandat. Mandatul ala e dat in urma unor probe clare. Asta inseamna sa te considere infractor, ceea ce incalca niste reglementari. Si tot statul iese in dezavantaj. Asa ca stati voi calmi, daca s-a inchis MegaUpload a fost din alte cauze(ei stocau fisiere pe serverele proprii), in niciun caz ACTA sau SOPA. In plus daca cei de la piratebay au primit mandat de arestare, a fost de ochii lumii. Nu o sa pateasca absolut nimic.

Rapid1923
12-02-2012, 11:12 AM
Oficial, conform constitutiei nu au voie sa intercepteze datele decat in baza unui mandat. Mandatul ala e dat in urma unor probe clare. Asta inseamna sa te considere infractor, ceea ce incalca niste reglementari.

Fals Daniele. Daca Romania ratifica tratatul, automat acea lege devine o norma UE care prin prisma principiilor UE, o lege UE prevaleaza toate legile nationale, constitutiile si ce mai vrei tu. Drept concluzie iti pot astia intra in casa fara mandat.

petryca
12-02-2012, 01:30 PM
PAi si spre exemplu io i-am schimbat parola de facebook lu una si mi-au zis alde tasu ca imi fac plangere la politie...pe de o parte am gresit ca i-am trimis noua parola cat si cateva mentiuni,fara sa mentionez numele meu, printr-un alt cont yahoo.
Ceea ce vorbisem cu ea pe mess,o fraza,i-am trimis-o prin email dar dupa alt id...specificand (Ca prostu) numele de wGods |-=D@r3d3vil=- pe care ea mi-l stia(confidential dc:P):))
Daca imi face plangere,au aia vreo dovada ca am facut io ceva?
Io cred ca nu...ptr ca,pot spune ca exista multe persoane care pot folosi acest nume "wGods |-=D@r3d3vil=-"
Insa fraza aia ma incurca;))
:ass:

daniel_San
12-02-2012, 01:31 PM
Procedura de revizuire a Constituției

Conform articolului 151 din Constituție:(1) Propunerea sau proiectul de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu o majoritate de cel puțin două treimi din numărul membrilor fiecărei camere. (2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunga la un acord, Camera Deputaților și Senatul, în sedință comună, hotărăsc cu votul a cel putin trei pătrimi din numarul deputaților și senatorilor. (3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau propunerii de revizuire.
Procedura de revizuire depinde într-o primă etapă de decizia celor două camere parlamentare. În urma dezbaterilor (acestea au loc în fiecare cameră separat) acestea pot ajunge la un acord pozitiv. Acest lucru înseamnă că ambele camere au adoptat revizurea în aceeași formă. Numărul senatorilor și al deputaților care trebuie să se pronunțe pentru revizuirea constituției este de 2/3 (din numarul senatorilor și deputaților din fiecare cameră). Dacă a fost întrunit acest număr, procedura de revizuire continuă, aceasta fiind supusă votului poporului prin referendum. De asemenea poate fi vorba și despre un acord negativ, adica cele două camere resping propunerea de revizuire.În cazul unui dezacord, când una dintre camere accepta propunerea de revizuire și alta o respinge sau când se dorește revizuirea în formuli diferite.În acest caz se poate constituii o comisie de mediere. Aceasta comisie este formată atât din senatori cât și din deputați care au drept scop ajungerea la un numitor comun, adică aprobarea procedurii cu o majoritate de 2/3.În cazul în care această comisie nu poate ajunge la un consens se va organiza o sedință comună, iar în cazul în care numărul de voturi al senatorilor și al deputaților întrunește majoritatea de 2/3, propunerea va fi înaintată spre vot cetățenilor, prin organizarea unui referendum.În cazul în care nici acastă masură nu este eficientă, propunerea de revizuire a constituției va fi suspendată.Ultimul pas îl reprezintă referendumul, acesta trebuie organizat în maxim 30 de zile, dacă această condiție nu va fi întrunită, decizia camerelor nu va fi validată, iar întregul procesul va fi anulat.
Referendumul pentru reviuirea constituției este valabil dacă la acesta participă cel puțin jumătate plus unu din numarul total al persoanelor înscrise pe listele electorale. Referendumul va valida propunerea de revizuire numai daca jumatate plus unu din numărul participantilor vor vota „DA”.Rezultatul referendumului va fi validat de Curtea Constituționala, care va prezenta Parlamentului un raport în ceea ce privește respectarea normelor în cazul organizării și desfășurării referendumului.Legea de revizuire a constituției va intra în vigoare în momentul în care aceasta va fi publicată în Monitorul Oficial.
[modificare] Limitele revizuirii constitutiei

Articolul 152 din Constitutie precizează că:(1)Dispozitiile prezentei Constituții privind caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independența justiției, pluralismul politic și limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii. (2)De asemenea nicio revizuire nu poate fi facută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și a libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiilor acestora. (3)Constituția nu poate fi revizuită pe durata stării de asediu sau a stării de urgență și nici în timp de război.

Aceste limite ale revizuirii se referă atât la limite materiale cât și la limite situaționale. Limitele revizuirii au drept scop evitarea anumitor abuzuri sau anumitor decizii care încalcă grav integritatea teritorială și națională a României.Se poate vorbi de asemenea de limite exprese si limite tacite. Limitele exprese sunt cele prevazute în constituție. Limitele tacite nu sunt prevazute în textul constituției, trebuie deduse pe calea interpretării acestuia.


1 la mana: Modificarea ei se face prin referendum.
2 la mana: De asemenea nicio revizuire nu poate fi facută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și a libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiilor acestora.
3 la mana: Legislatie UE nu o sa modifice niciodata o constitutie. Constitutia e legea fundamentala a unei tari si ea asigura independenta si unicitatea acelei tari.


A...ca cica se aliniaza cu o anumita constitutie europeana, partea a doua. Dar asta se face doar prin referendum.
Si da....oricum se inregistreaza si acum...asa ca who cares?


Petryca....du-te in yahoo mail, deschide un mail si da-i view full headers. Sa-mi zici daca vezi sau nu IP-ul de pe care a fost trimis.
2: Orice site pastreaza loguri pe o perioada de timp cu actiunile utilizatorilor, deci dovezi exista. Dar probabil ca daca reclama asta fac aia misto de el. Chiar crezi ca nu au altceva mai bun de facut decat recuperarea unei parole de facebook? :| In cel mai bun caz se alege cu o strangere de mana si un sut in fund.

petryca
12-02-2012, 05:43 PM
From Closcaru Petrica Wed Jan 18 06:33:44 2012
X-YMail-OSG: JIXFMiEVM1kbV7HCb3zt8jGCobCx2FkO_ZxTdiYoQhhlY49
rdlslLM_aX_njLMP6BAFnKSgStvpep_XaoVBIEx_z4WxzI0Add Feyhp5wPs8
snb4POmxYS8itXIK3_mZdCmNvO1o4RXeLmfWhsqRqcw1FI4dv7 zFOyXQ8RY6
hDIdnnaDH3hV.RBya.yTdrbzI9DUp2GDad74UTTpekYG6r8kXV IfNCnj.Fmr
n.2JPOm_YaMiFpWbyRiG30V6r5wxQqVn6LoJ5h67P70m3_oUrQ IHDvpcAbSE
h2Nv39ID6NG6YBDacS5JNsPwBuZpjPBXoW_lpQZlaYMaLVDVQt Zyu4hSe9Lt
XcZA6zLVw6.wod9modp_AOzSMnj7ml7wkAy7.EYxqyIwmPfezz 4mDe9JLdyq
hpI3LCgq_PeUYWzBBXwqaS8CZ
Received: from [89.122.196.70] by web122501.mail.ne1.yahoo.com via <b>You have to register to ba able to see this link</b> Wed, 18 Jan 2012 06:33:44 PST
X-Mailer: YahooMailWebService/0.8.115.331698
Message-ID: <1326897224.89969.YahooMailNeo@web122501.mail.ne1.y ahoo.com>
Date: Wed, 18 Jan 2012 06:33:44 -0800 (PST)
From: Closcaru Petrica <petryca_closcaru@yahoo.com>
Reply-To: Closcaru Petrica <petryca_closcaru@yahoo.com>
Subject: I wan't a game slot machine please
To: "kioskprinters@nerdshack.com" <kioskprinters@nerdshack.com>
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative; boundary="-1149815241-1117860479-1326897224=:89969"
Content-Length: 961
Nu arata Ip:D...putin noroc aici la mn=))
Nu e doar asta...ma imbatasem si am sarit gardu' la ea si a iesit cu ma'sa...i-am schimbat de vreo cateva ori parolele de mess:D...si e cam nasol ca n-o lasasem in pace...

Tiger
12-02-2012, 06:08 PM
Received: from [89.122.196.70] by web122501.mail.ne1.yahoo.com via <b>You have to register to ba able to see this link</b> Wed, 18 Jan 2012 06:33:44 PST

Si asta ce e? :))

PS: ms pt ip, te pot flooda acum =))
PS2: glumeam :))
PS3: ramai inca butul nostru ;))

petryca
12-02-2012, 08:19 PM
Ala e ip meu?=))
Ms ptr informatii=))
:ass:

-=Paul=-
15-02-2012, 09:04 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Kyller | FD GOD (_*_)
16-02-2012, 10:40 AM
inteleg sa se inchida internetul pe 1 luna dar permanent si ami ales facebook e preferatul meu contra la sa inchida intternetul

ACTA= un nebun dezbracat

petryca
16-02-2012, 05:57 PM
ami ales facebook e preferatul meu contra la sa inchida intternetul
Analfabetismul e la putere in sec XXl ?=)):))
Deci TIger nu e cel mai but...el e doar cel mai analfabet:))=))
:ass:

edward
16-02-2012, 08:41 PM
Analfabtismul
You failed there.

Citez: " ami ales facebook e preferatul meu contra la sa inchida intternetul ".
Din acest motiv refuz sa folosesc acest FB, datorita specimenelor ca el.

Tiger
16-02-2012, 08:58 PM
GG Ed :)))
Chiar daca am avut cont pe FB nu am share-uit poze si informatii , l-am folosit doar pt concursuri ... idem ca si tine nu-l mai folosesc, datorita specimenelor + alti factori FB (prostie internationala, securitate slaba + spionaj, site de dating si nicidecum de socializare etc.)

PS: GG petryca. Deci, ce spuneai? =))
PS2: scoateti-l pe mihai de aici :| ...

Power.
17-02-2012, 09:40 PM
Pur si simplu ACTA asa presupusa este respinsa. Se pare ca fiecare serviciu de internet/hosting au libertatea de ai lasa pe clienti liberi fara sa-i spioneze.

Acordul ACTA a primit o lovitura din partea Curtii Europene de Justitie. Ce au decis judecatorii


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

"Nimeni nu poate sa urmareasca, ce faci pe internet''. Iata decizia Curtii Europene de Justitie, care da astfel o lovitura controversatului acord ACTA, prin care se doreste infiintarea unei politii a internetului.


Hotararea judecatorilor din Luxemburg se aplica in toate tarile Uniunii Europene.
Decizia Curtii este perceputa ca o gura de oxigen de cei care se tem ca tratatul ACTA ii va obliga pe furnizorii de servicii on-line sa controleze traficul de pe net.
Judecatorii europeni au spus foarte clar ca: "Administratorul unei retele sociale online nu poate fi constrans si instituie un sistem de filtrare general, care sa-i vizeze pe toti utilizatorii sai, pentru a preveni utilizarea ilicite a operelor muzicale si audiovizuale".
ACTA are insa o serie de prevederi controversate, cum ar fi sa ii oblige pe furnizorii de net sa iti divulge datele personale, daca transmiti materiale pentru care se pot percepe drepturi de autor.
Decizia Curtii Europene de Justitie are putere de lege la nivelul intregii Uniuni Europene.
Iar in acest caz nici Romania nu poate sa ratifice ACTA, spun juristii.

Sursa: ProTV

petryca
17-02-2012, 10:51 PM
Tiger...suck me:P
Butule...

-=Paul=-
19-02-2012, 10:16 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

AlieN
21-02-2012, 10:34 PM
E panarama rau omu` asta :))

-=MaX=-
22-02-2012, 02:40 PM
Bai Mircea Badea ala e tare de tot :)) Stie sa imbine realitatea cu un strop de nebunie in proportia ideala incat sa se se faca inteles :)

edward
22-02-2012, 03:48 PM
Precum ACTA nu era destul, se baga si ONU. Citez: "


Tratatul ACTA e mic copil. ONU ameninta mai tare libertatea pe Internet Organizatia Natiunilor Unite ar putea avea puteri nebanuite asupra Internetului, din 27 februarie.


Un nou tratat controversat menit sa faca lege si ordine in domeniul online a aparut la orizont iar, de data aceasta, in centrul controversei se afla tocmai Organizatia Natiunilor Unite.

Pe 27 februarie, la Geneva va incepe un proces diplomatic care poate duce la un nou tratat care ii va da Organizatiei Natiunilor Unite puteri nebanuite asupra Internetului.

Zeci de tari, intre care Rusia si China, fac eforturi pentru ca intelegerea sa fie batuta in cuie pana la sfarsitul acestui an. Cum a zis si premierul rus, Vladimir Putin, in iunie anul trecut, scopul lui si al aliatilor sai este detinerea unui "control international asupra Internetului", prin International Telecommunication Union (ITU), o organizatie aflata sub auspiciile ONU. Daca vor avea succes, aceste noi propuneri vor schimba complet Internetul.

Rusia, China si aliatii lor din cele 193 state membre ITU, vor sa renegocieze un tratat din 1988, care asigura libertatea Internetului.

Iata o parte dintre modificarile pe care aceste tari si le doresc:

Securitatea online si confidentialitatea datelor sa fie subiectul unui control international;
Companiile de telefonie sa aiba voie sa ceara taxe pentru traficul pe Internet "international", eventual pe baza de click-uri pentru anumite destinatii Web, cu scopul de a genera venituri pentru companiile de telefonie aflate in proprietatea statului si pentru bugetul de stat;
Impunerea unor reguli pentru tariful si practicile in roaming;
Includerea sub control interguvernamental a mai multor functii ale Internet Engineering Task Force, Internet Security si altor grupuri care sa stabileasca standarde care sa permita functionarea Internetului;
Impunerea unor regulamente economice fara precedent in privinta traficului peer-to-peer. "

Sursa: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Rapid1923
23-02-2012, 08:48 PM
Pentru unii ar fi foarte benefica.... <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
23-02-2012, 09:21 PM
Pentru unii ar fi foarte benefica.... <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Am vazut-o pe un forum de IT la categoria funny clips =))

Ma intreb daca o exista oameni si mai si decat el sau daca prostia il doare. Presupun ca acum, dupa ce a ajuns vedeta, prostia il doare rau :))

edward
23-02-2012, 09:55 PM
Acel individ reprezinta generatia Facebook, generatia adolescenta a Romaniei !
Deabia astept sa plec din aceasta tara de *****.

Edward /A/
24-02-2012, 11:33 AM
Ba asta e penal De la Rapid
Dar A C T A este o vaza smechera
Ca ... Ei ne poresc totul si noi scoatem netu
Si vor ramane decat uc A C T A
Cam asa se intituleaza

--==NyKoLaY==--
24-02-2012, 11:42 AM
deci eu snt sigur de un lucru
DACA O SA IASA ACESTE CHESTIE O SA FIE FF URAT PENTRU EI

AmX_jKr
14-11-2012, 10:09 PM
Treaba e ca toate companiile de gaming au votat "da" acestei "ACTE". Dar ganditi-va astfel: voi daca ati fii producatori de jocuri v-ar conveni sa le traga oamenii de pe net sau sa le cumpere? Bineinteles ca NU. Daca ati fii o companie producatoare de programe (gen Photoshop, After Effects etc.), v-ar conveni ca programul respectiv sa fie descarcat de pe net, ci nu cumparat? NU! Acum eu nu tin cu ei, dar nici cu voi pentru ca pur si simplu imaginati-va: daca s-ar inventa un nou program (sa zicem de editat poze, mai bun ca Photoshop), iar "lumea internetului" ar disparea, cate vanzari ar fi avut producatorii respectivi? Puneti-va voi in locul lor si apoi ganditi-va.

Deci in concluzie, toata lumea voteaza "JOS ACTA", chiar si eu, dar daca eu sau voi am fi producatori de programe/jocuri/software/windows etc., am vota "SUS ACTA".

-=MaX=-
14-11-2012, 11:29 PM
In conditiile in care ACTA a fost deja respinsa datorita protestelor si petiriilor online o sa inchid acest subiect.
Dar nu inainte sa va instiintez ca in romania a fost deja adobtata legea Big Brother care este mult mai "a Dracului" decat ACTA facand tot ceea ce am crezut noi ca am evitat respangand-o.