PDA

View Full Version : Hackerul roman care a spart 25 de servere ale NASA are doar 9 clase



tinkkker
18-03-2013, 11:58 AM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
Robert Butyka este pe internet Iceman. Intr-o vreme a fost unul dintre cei mai cautati hackeri din lume.Cea mai mare isprava a fost atunci cand a spart 25 de servere de la NASA.
A invatat tot ce stie de pe internet si de pe MIRC - un forum pe care hackerii isi lanseaza provocari.
"Am 9 clase.Nu mi-a placut sa ma duc la scoala. Engleza am invatat la televizor. Dar nu ma pricep eu extraordinar de mult."
Si cu toate astea a devenit expert in calculatoare. Cateva zile a petrecut in serverele NASA.

Iceman: "Pai nu prea am vazut nimica, pentru ca eram in Linux si eram in consola, nu eram in desktop. Si nici nu m-am uitat sincer dupa nimica. Am vrut doar sa vad daca le pot sparge si le-am spart si am iesit dupa aia cu ele cu hosturile. Am iesit pe MIRC sa ma laud."

Iceman: "La NASA nici nu m-am ascuns. Deloc. Chiar deloc. Nu ma gandeam ca ma dau in judecata. Dar le-am lasat si mesaj ca le-am hackerit, cum ar veni. Acuma, no, poate s-ar fi suparat. Nu ma gandeam ca sunt asa...de...sa ma deie in judecata. Ca nu le-am facut nimic. Le-am spart si le-am securizat. Inca le-am si securizat dupa ce le-am spart. Sa nu mai intre...pai, nu? Mai intra altul...ai inchis portile. Pai, clar. Si cred ca prin securizarea aia am facut ceva la serverul de e-mail si n-or putut vorbi intre ei pe mailul de firma. De NASA. Dar aveau alte mailuri."
Vorbeste linistit despre faptele sale si nu intelege cu ce a gresit. A fost arestat un an mai tarziu. A compromis mai multe cercetari metorologice si atmosferice, iar NASA a estimat prejudiciul la aproape 600.000 de dolari.

Acum s-a angajat si face exact ce facea inainte. Sparge site-uri. De data asta legal si pe bani. O vreme s-a crezut cel mai tare in domeniu. Ispravile lui TinKode l-au pus pe ganduri.

*CLICK AICI PENTRU VIDEO* (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

-=MaX=-
18-03-2013, 07:08 PM
Ce tare! :)
Frumoasa stire ;)

daniel_San
18-03-2013, 07:14 PM
Nu prea e tare pentru el la cat are de platit:)

Oricum, fraza "Si cred ca prin securizarea aia am facut ceva la serverul de e-mail si n-or putut vorbi intre ei pe mailul de firma" asta e antologica:)). L-a securizat de le-a nenorocit smtp-ul si i-a lasat fara cativa TB de date:)) Si ne mai intrebam de ce sunt indienii asa cautati pentru suport tehnic si romanii nu...