PDA

View Full Version : Schimbari functionalitate



daniel_San
07-09-2013, 07:21 PM
Azi am facut cateva schimbari importante in ceea ce priveste functionarea serverului.

1: Am introdus un plugin ce curata entitatile nefolositoare si cele ce raman "zombie" in fiecare runda. Astfel, de cateva ore bune nu a mai fost dat acel mesaj de overflow si nici nu a mai fost scos vreun jucator de pe server. Sper ca s-a rezolvat problema prin asta. S-au cam injumatatit entitatile la mijlocul hartii.

2: Am facut un plugin si am modificat unul existent astfel:
La comanda /highfps serverul va executa asupra voastra o serie de comenzi ce va vor scadea calitatea imaginii, insa va vor creste FPS-urile.
Comanda /fpsmon va va trece pe modul HighFPS. Asta inseamna ca modelele de arme pentru dumneavoastra vor fi unele HighFPS. Chiar daca nu o sa mai fie aratoase, o sa va creasca FPS-ul
Comanda /fpsmoff va trece inapoi pe armele obisnuite. Probabil ca in zilele ce urmeaza o sa fac acelasi truc si pentru modelele oamenilor/flare-ului.

Mada
08-09-2013, 06:24 PM
Eu nu am inteles nimic din a 2-a parte! :)))

-=MaX=-
08-09-2013, 10:42 PM
Foarte tare! Felicitari! :bv:
De cand am facut serverul si am realizat ca sunt la limita cu entitatile am incercat in prima faza sa extind limita de entitati la 1024 (ca la CS: Source) dar din pacate engine-ul nu permitea asa ceva...
Astfel ca e nevoie sa ne descurcam cum putem si sa eliminam cat mai mult din ce se poate elimina. De ce e important sa fie curatate entitatile? Cu cat serverul consuma mai putine entitati cu atat e mai usor sa bagam harti noi, clase noi, modele noi, etc.
E foarte important sa mentinem serverul sub limita de 512 cat ne permite momentan engineul.
O sa intru si eu zilele ce urmeaza pe server si o sa testez una din hartile care nu le puteam baga pe server din cauza entitatilor sa vedem ce consum avem ;)


Eu nu am inteles nimic din a 2-a parte! :)))
Ca sa iti mearga mai bine CS pe serverul de zombie scrii /fpsmon - comanda asra iti pune armele normal din CS, nu cele care le-am pus eu pe server
Daca ti se misca bine CS-ul pe server nu e nevoie sa aplici comanda respectiva.

daniel_San
09-09-2013, 04:03 PM
Acum sunt cam 150-200 entitati pe server, depinzand de harta, jucatorii cu hats activ, flare etc. Problema la server nu era numarul entitatilor folosite ci ca pe fiecare runda ramaneau undeva la 20-30 entitati nesterse. Astfel, dupa 7-8 runde deja erau 150 spatii ocupate degeaba. De asta dadea si mesajul de overflow. Erau atat de multe pachete de svc_temp_entity incat clientul pur si simplu nu mai facea fata sa updateze. Si asa sunt multicele si acum.

Ce mai solicita rau de tot serverul: Pluginul de flare. Merge pe principiul de trimitere a unui mesaj de sprite la fiecare 0.1 sec pentru a "reaprinde flare-ul". FB-ul verde merge in schimb pe alta idee: Trimite o singura data mesajul de aprindere pentru 3-4 secunde.