PDA

View Full Version : Reclamatie BUGU'!!!!!



Paul
27-09-2013, 10:48 AM
Vreau sa reclam si eu bugu' ca nu-mi da pace inca de ieri dupa amiaza.
Am incercat pe rand dupa cum urmeaza: disconnect, retry, quit, restart, wac on, wac off, mi-am petrecut o ora pe alte servere (fara nicio pb) restart router.
NIMIC.

Eu ca eu, nu m-ar deranja foarte tare, insa parca n-as mai vrea sa mai iau kick din cauza lu' bugu'.
Nu stiu daca am postat unde trebuie - m-am tot uitat dupa o sectiune potrivita - insa n-am gasit.
In conditiile actuale, Mr. Developer please advise :D

LE:
daca e sectiunea nepotrivita, rog un mod sa mute topicul unde considera de cuviinta.

ruby on rails
27-09-2013, 11:23 AM
Problema este ca e bug de la Valve/Sierra :)):))..deci vreun developer local ca sa zic asa nu ar putea sa iti faca fix :))

daniel_San
27-09-2013, 11:52 AM
Problema apare la al 32-lea jucator pe server. E vechi bugul asta si inca nerezolvat, chiar daca cei de la Valve au fost anuntati de multe ori. Degeaba dai restart,quit, joci pe alte servere etc daca atunci cand revii pe server esti tot al 32-lea jucator. Dai disconect si astepti sa iasa un jucator, dupa care intrii si tu.
Probabil ca nu ti s-a intamplat pe alte servere pentru ca nu erai al 32lea jucator pe server.

Canalul oficial: <b>You have to register to ba able to see this link</b>
Dupa cum vezi, bugul este prezent in tot engine-ul GoldSrc(hl,cs 1.6,tf,dod si restul)
Este din cauza ca variabila iuser2 are doar primii 5 bits rezervati pentru informatiile despre playerul pe care tu il spectezi. Asta inseamna, ca atunci cand sunt 32/32, este nevoie de 33 de variante(00000=free mode). 5 bits acopera fix 32(2^5). Deci practic, tu cand spectezi al 32-lea jucator, tie iti vede defapt un jucator al carui ID e format din primii 6 bits. Ultimul bit e random(ma rog, e folosit la altceva deci nu ai control asupra lui), poate fi 0 sau 1, de unde si problema ca tu spectezi alt jucator.

De ce nu s-a rezolvat pana acum?: Pai in primul rand, cand a fost gandit jocul asta, variabila iuser2(cea care retine informatii in legatura cu spectatul) a fost impartita intr-un fel anume pentru a face optimizare de memorie. Acum, daca e modificata asezarea asta, trebuie modificate parti importante din engine-ul serverului, AMXX-ul si metamod. Deci munca ar fi prea multa.
2: Marea problema: In cazul in care se modifica aranjarea acelei variabile(cand zic aranjare ma refer la faptul ca din 16 bits cat are ea, 5 sunt pentru id, inca 2 pentru mod inca 3 pt eu mai stiu ce), trebuie sa se modifice si engine-ul clientului(jocului de cs), altfel apar incompatibilitati. Si ce faci cu jucatorii no-steam care nu pot updata cs-urile? Automat ii pierzi.

Atentie!
1:Am vazut ca se face o eroare grava pe servere. Se pune urmatoarea problema: Al 31-lea jucator e X si al 32-lea e Y. In momentul in care il spectezi pe Y, la nume o sa-ti apara in mod logic numele jucatorului X. Tu ca admin ai tendinta sa spui ca X are bug, cand defapt e o victima colaterala. Bug-ul e al jucatorului Y, chiar daca la nume(jos in bara) apare numele lui X. Si uite cum X ia kick cand dfpt bug-ul e la jucatorul Y. Mai exact, al 31-lea jucator ia kick eronat. Dupa aceea, ramanand 31 jucatori pe server, al 32-lea devine al 31-lea(logic, scazi unul daca i-ai dat kick unuia), scapand de bug. Si la o eventuala reconectare a lui X, el preia bugul de la Y fiind al 32-lea. Deci aveti grija cui ii dati kick. Nu dati kick dupa numele care apare cand il spectati. Fiti sigur pe cine spectati dfpt.

2: Am vazut sfaturi gen joaca 5 minute pe alt server, restarteaza PC, redeschide-ti router-ul, mai aveau sa zic schimba-ti calculatorul si fa niste vodoo. Nu au niciun efect. Singura chestie e ca un restart de PC dureaza vreo 2 minute, timp in care serverul are timp sa se mai goleasca. La fel si cu jucatul pe alte servere. Dar poti juca si 2 ore pe alt server daca atunci cand intrii tot al 32lea jucator esti. Spuneti sa iasa de pe server si sa astepte pana cand sunt maxim 30 jucatori pe el(cu el 31). Sau puneti ca numar maxim de jucatori 31 in loc de 32.

Paul
27-09-2013, 12:07 PM
problema e ca aseara in nenumarate randuri n-am fost al 32-lea jucatori si nici dimineata, cand erau 18 oameni pe server.
Zici ca am "mark" pe mine cu nr 32 ... incepe sa devina iritant jocul asta :D

daniel_San
27-09-2013, 12:33 PM
@Paul: Da, dupa extraordinarele update-uri facute de Valve anul asta(de cand nu mai merg redirectele mai exact) nu stiu ce au facut dar au pus la pamant sistemul de jucatori. O sa vezi ca AMXX-ul in loc de 32 jucatori citeste doar 18, o sa-ti dea ca serverul e plin cand defapt e la jumate etc. Nu e vina lor. E din cauza faptului ca metamod-ul/amxx-ul nu au mai fost updatate. Zonele de memorie alocate unor variabile au fost schimbate, si metamod-ul nu a fost updatat, ramanand cu zonele vechi. Deci citeste balarii. Problema e ca nu e nimeni de vina. E de vina varsta jocului, tehnica de marketing a Valve care vrea sa impuna jocuri mai noi(pe buna dreptate) si faptul ca jocul a scazut din popularitate ceea ce il fac nerentabil. Orice soft/hardware are ciclul asta de viata. Are o perioada in care se ofera mentenanta, una de mijloc si una dead-end. CS-ul se afla acum din spre Mid spre dead-end. E logic ca cei care se ocupa de el sa incerce sa scoata versiuni mai noi(aka source si GO). Acelasi lucru o sa se intample peste 1 an-2 cu CS:Source. Vezi ce s-a intamplat cu Windows 95,98 si mai nou XP. Acelasi lucru o sa se intample cu cu Vista peste 1 an-2, o sa i se termine perioada de suport.

Daca vrei o analogie, e exact ce s-a intamplat cu Intel si arhitectura 80x86. S-au trezit ca prea multa lume o foloseste cand ea era la sfarsitul ciclului de viata si au trebuit sa o carpeasca pentru ca un upgrade general era prea costisitor. Deci toata planurile de viitor, toate noile arhitecturi si imbunatatiri au fost abandonate pentru ca pur si simplu 90% din soft era scris pt 8086

Paul
27-09-2013, 03:21 PM
De fapt ceea imi spui tu aici este ca nu exista o solutie reala pentru problema in cauza. Am observat ca pe server s-a creat o obsesie generala privind jucatorul cu bug, e ceva de genu "mori draculea la propriu" numa' nu mai sta buguit pe server, iar in condtiile de fata asta e o problema, pentru ca ieri am simtit-o pe pielea mea... si nu e chiar confortabil sa fii jucatorul buguit.
Ati tot vorbit de jucatorul nr 32, daca se reduc nr de sloturi, bugul se mentine?

oricum ar fi ... bugu sux.

wLady-Maya
27-09-2013, 05:07 PM
Si eu am avut bug si a tinut 3 zile (cateodata si mai mult).Da-i pace.O sa se "vindece" si vei putea juca ca si pana acum.

daniel_San
27-09-2013, 09:09 PM
@Paul: Daca reduci numarul de sloturi la 31, in mod normal nu ar mai trebui sa fie bug-ul asta. In mod practic, dupa update-ul din februarie, nu stiu pentru ca nu am incercat in ultimul timp, dar cred ca rezolva.
Solutii exista, insa tin de un nivel la care noi nu avem acces(codul sursa) si nu e prea rentabil(timp petrecut) sa le implementezi ca si companie ce plateste salarii dezvoltatorilor(Valve).

E adevarat ca deja e o istericala in legatura cu bug-ul asta. Singura chestie e ca nu-l poti specta normal ci e o chestie ciudata. Dar oricum, prin ESP se poate vedea daca jucatorul are sau nu wall, pozele merg pe el etc. Deci nu e chiar asa tragic. Dar, personal, am picat de pe scaun de ras cand un admin de pe server mi-a zis(jucand cu alt nume pt ca eram la un prieten) sa restartez PC si router :))

Pana la urma o sa ma duc la popa sa ma spovedesc, poate trece bug-ul?

ruby on rails
27-09-2013, 10:27 PM
Ideea este ca bugul este cauzat , din ce am inteles, si de faptul ca serverul utilizeaza pluginul de steam si non-steam. Am citit la un momentat dat pe un forum oficial cum ca acest bug a fost fixat intr-un update pt serverele ce ruleaza doar steam.

P.S Daniel, s-a creat aceasta idee de restart la pc si bug-ul dispare deoarece de foarte multe ori ( tine de sansa acest lucru ) player-ul care dadea restart la pc si revenea pe server nu mai era al 32-lea player.

mZq
27-09-2013, 11:33 PM
nu e mare problema daca pica alt cineva pe al 32-lea slot are bug el , tu scapi :) deci te sfatuiesc cand vezi 31 nu mai intra ca cel mai probabil o sa ai iarasi bug :)

Rapid1923
28-09-2013, 07:42 AM
Am intrat de foarte multe ori al 32-lea si n-am avut bug. Ba mai mult stiu ca o data eram putin peste 20 si-am luat bug. Tind sa cred ca e o ruleta ruseasca :)

XeLa
29-09-2013, 08:41 AM
Eu nu prea am avut bug niciodata , cum? simplu , am intrat pe server numai cand erau 30 de playeri.Cel putin la mine a avut efect.
Si iti spun de ce bug`ul te`a tinut atata timp , e simplu , tu ai fost ultimul jucator care a avut bug atunci cand sv era full, din moment ce serverul nu a mai avut boost si automat nu a mai avut 32 de insi , bug`ul a ramas la tine , nu a fost nici un jucator care sa "ti`l fure".
Aceeasi chestie a patit`o si Maya atunci cand sv nu era asa populat.