Salutare,acesta este al 12-lea WarGods Tutorial,iar astazi va fi o lectie relativ usoara,si vom vorbi despre functia random,sa incepem.

1)Aceasta functie,apartine de biblioteca amxmodx,iar prin random,se poate traduce ca,"La intamplare",o sa va arat si cum se utilizeaza.

2)Random-ul este de 3 feluri:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


3) Functia
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
,va numara incepat de la 0,pana la valoarea voastra pe care a-ti introdus-o.

4)Functia
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
,va alege un numar la intramplare dintre cele 2 valori pe care le-ai pus,in parametri de valori,dar aici se folosesc doar cifre intregi fara virgula ex[3,4,5,6 etc]

5)Functia
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
,este la fel ca random_num,doar ca aici se uitilizeaza doar cifre cu virtula,asta inseamna valoare de tip float ex[2.0,41.0,22.0 etc]

6)Va voi prezenta acum un cod,despre cum a-ti putea utiliza aceasta functie,este doar sa va creati o idee:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


7)Acum a-ti observat new random,si intrebarea voastra este,"Ce este acel new random ?",in momentul de fata am creat o variabila locala,iar valoarea ei sa fie stocata ca random_num(5,8)

8)"Ce este o variabila ?",o variabila este o structura,in care poate fi stocata orice valoare,o vrem in codul nostru,de la cifre,simboluri pana la cuviinte,numele unei variabile trebuie sa fie de maxim 19 caractere,dar atentie,variabilele mananca din memoria RAM,asadar aveti grija sa nu creati foarte multe

9)"Cum creem o variabila ?",pentru a creea una este foarte usor:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


10)Sunt 2 tipuri de variabile:
-Globale.
-Locale.
-Intrebarea voastre este,"Care este diferenta ?",diferenta este urmatoarea:
-Variabilele globale,pot fi utilizate peste tot in codul nostru in orice functie dorim,iar cele locale pot fi utilizate doar in functia pe care am creeat-o.

-Pentru a declara o variabila globala se face asa:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
,cam asa se declara o variabila globala,sus in cod se face,iar cea locala se face in urmatorul fel:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


11)Iar dupa a-ti vazut ca am pus acest simbol in cod "%s",l-am pus deoarece eu nu am posibilitatea sa-i arat jucatorului,valoarea variabilei,gen "client_print(id,print_chat,"g_variabila")",ei bine nu functioneaza asa,acest simbol eu o pot numi o scurtatura pentru a-mi arata valoarea,cand utilizezi acel simbol,el automat stie ca vrei sa folosesti fie o variabila,constanta etc,si de acea se utilizeaza acest simbol.

Cam atat a fost pentru ziua de azi,acesta a fost al 12-lea WarGods Tutorial,iar pana data viitoare numai bine.