Unu' se mandreste cu cat e el de ateu
Si dispretuieste pe oricine crede in Dumnezeu;
Altul face urat sa te faca sa crezi
Ar fi in stare sa ti-l bage pe gat ca sa-l urmezi.
Unul n-are forta, altul e puternic, dar refuza torta bajbaind in intuneric.
Unii se vad salvati, altii se cred pierduti
Si toti se apara, agresand cealalta tabara.
Pozand in victime sau in carnivori, jucand roluri de fraieri sau de manglitori
Un geniu ascunde o capodopera, un cretin te acopera ca poate cineva il descopera.
Unii vad numa' jumatatea plina a paharului, altii pe cea goala gustand din amarul Lui
Unu-i curios adulmecand orice rahat, altul calca in el total dezinteresat.
Ca, unii pierd drumul, altii bat potecile, unii rup discotecile, altii bibliotecile.
Unii nu vor nimic, altii isi doresc totul, unii-s paranoici altii pun repede botul.
Unul face balamuc ca sufera prea mult, altul nu-si face curaj sa zica niciun cuvant.
Unul o freaca toata ziua, altul isi ia doua servicii facand infarct pana sa zica ''piua''.
Unii ratacesc, altii isi gasesc vocatia, dar gresesc fie metodele, fie destinatia.
Unii n-au limite, altora le sunt stabilite de altii dupa alte criterii tampite.
Da' prejudecatile nu te duc nicaieri, mai greu sa fii mai bun ca ei, mai bun ca ieri
Tot felul de tipuri de bestii cauta profiluri de trestii, eu nu halesc am indigestii!



.. de la chestii indecente, si-s peste tot, nu ca as fi zgarcit, dar nu-mi cere procente.
Apropo, unii strang la saltea, altii sparg cu mana rea ce scot intr-o luna de truda grea!
Unii uita ca au copii, altii ii rasfata, unii ii ascund de viata, altii ii arunca in fata...
Unii uita sa zambeasca, altii iau si viata-n ras si nu stiu decat sa se mascareasca
Unul nu are opinie, altul ii judeca pe toti impartind lumea intre el si restul de idioti.
Unii se supun oricui, altii lupta fara pauza contra nimanui fara vreo cauza.
Unii se neglijeaza si se sinucid usor, altii isi acorda atentie doar lor.
Unii n-au imaginatie, altii isi construiesc in cap o lume departe de civilizatie.
Unii-s orgoliosi, altii n-au demnitate, unii n-au rusine, altii n-au fermitate.
Unii cu in proprietate, sacre, altii-s amarati de glumele lor nesarate.
Unii primesc bezele, altii numai belele, unii n-au drepturi, altii abuzeaza de ele.
Unii ca mine ridica prea sus tonul, altii ca tine mangaie tandri microfonul.
Sincer, nu stiu exact ce e cu noi oameni buni
De alegem sa raspundem pe dos la presiuni.
Cu reactii ce denota frica, stii ca daca viata e un test vom lua o nota mica.
Fiindca unii se cred zei, altii se cred nimeni
De aia neizpraviti ca tine si ipocriti ca mine ce nu gasesc destula iubire in sine
Se regasesc in rime acum, numa' bine!



Versuri trimise de Tobeym.