Antivirusul este aplicația care trebuie să o instalați de fiecare dată când instalați sistemul de operare. Windows 8 și Windows 10 au un antivirus încorporat, dar nu este cel mai bun, iar actualizările nu apar atât de rapid. În plus, sunt situații în care este depășit de situație.

Unii cred de cuviință că un antivirus plătit este mai bun ca un antivirus gratuit. Punctele de vedere sunt infirmate de testele făcute de profesioniștii. În topul de aici se observă faptul că anumiți antiviruși cu plată sunt depășiți de către cei gratuiți.

Cârcotașii ar spune că antivirusul cel mai bun este omul. Evident, prevenția este cea mai bună, dar și în mediile sigure te poți virusa fără să îți dai seama.

Mereu am fost de părere că un antivirus trebuie să fie ușor de personalizat, să aibă o interfață curată și opțiunile importante la vedere.
  • Avast Free Antivirus
    Prezentare

    Unul dintre cei mai populari antiviruși este Avast Antivirus. Ajuns la versiunea 2015 opțiunile se îndreaptă tot mai mult spre rețelele de socializare. Deja antivirusul ne îndeamnă să facem cont cu ajutorul Facebook-ului sau a Google+.

    Îmi place faptul că insistă pe securitatea browser-ului și au un Browser CleanUP. Știți și voi situațiile în care se instalează fel de fel de toolbar-uri sau extensii care vă modifică bara de căutare și alte chestii.

    Ca o paranteză, aveți aici un tool mic și interesant care își face treaba în situații de genul.

    Îmi place faptul că nu are un consum ridicat de resurse. Se observă 2 taburi ce consumă puțin peste 40 de MB de RAM. Destul de bine, zic eu.


    Antivirusul ruleaza si pe Windows 10

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
  • Bitdefender Antivirus Free Edition
    Prezentare

    Bitdefender sunt românii noștri. Da, este un antivirus românesc realizat de către Softwin, un producător român. Noi niciodată n-am avut încredere în ai noștri, mereu am zis că alții sunt mai buni. La început au avut un consum mare de resurse pentru aplicația lor și, practic, și-au făcut un brand din asta.

    Între timp, pe bloguri, pe site-urile de știri au tot făcut campanii de promovare a antivirusului. Se pare că pe afară sunt pe locul 1 la detectare de antiviruși. Nu poate decât să ne bucure lucrul acesta.

    Am testat și eu pe Windows 10 noul Bitdefender, însă intefața nu mi s-a părut la fel de prietenoasă ca cea a Avast-ului. Versiunea gratuită are o interfață minimalistă și, practic, nu poți seta mare lucru fără un cont pe site-ul lor.

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
  • AVG Antivirus Free
    Prezentare

    AVG au trecut recent printr-un scandal privind colectarea de date. Chiar și acum, la instalarea antivirusului m-au întrebat dacă sunt de acord să îmi schimb căsuța de căutare a browser-ului în cea de la AVG. Nu mi se pare deloc normal, având în vedere că antivirușii de mai sus se ofereau să curețe browser-ul de extensii, nu să adauge încă o personalizare.

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
  • Panda Cloud Antivirus
    Prezentare

    Panda este primul antivirus pe care l-am testat. Pe acele vremuri chiar era un antivirus dificil, dar cu o rată de detecție foarte bună. Între timp au trecut spre serviciile în cloud. Avantajul acestui antivirus este că, fiind conectat la serverele Panda, nu mai are nevoie de actualizări, ci este suficient ca serverul să primească aceste actualizări.

    Este dificil pentru cei care nu au o conexiune stabilă la internet. Dar, în România, oare mai sunt probleme de acest gen?!

    Nu am reușit să-l testez pe Windows 10. Nu stiu dacă serverul lor era blocat sau ce s-a întâmplat, cert este că n-am putut descărca nimic.

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
  • Avira free Antivirus
    Prezentare

    Avira este un antivirus pe care l-am tot folosit la serviciu. Colegii de muncă l-au tot utilizat și li s-a părut un antivirus interesant. Ca rată de detecție mi s-a părut ok, dar ca rezolvare a problemelor nu mi s-a părut deloc ok.

    Faptul că îmi aruncă tot felul de notificări, că mă întreabă dacă vreau să îi fac update nu mi se pare deloc ok. Vreau să fac lucrurile acestea singur, nu să mă notifice de fiecare dată.

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
  • Comodo Antivirus
    Prezentare

    Comodo este un antivirus decent. Mie mi-a plăcut încă de la început. La noi, însă, nu este chiar atât de cunoscut, dar pe afară obține punctaje și premii bune.

    Interfața acestuia este una prietenoasă, așa cum ar trebui să fie orice antivirus de pe piață. De obicei, oamenii neinițiați în lumea calculatoarelor folosesc un antivirus. Opțiunile trebuie să fie la îndemână.

    Nu îmi place faptul că, oricât de mult am debifat la instalare, tot m-am trezit cu browser-ul lor pe cap. Da, Comodo Browser este ok, dar nu mă obliga să-l instalez fără să doresc acest lucru. Pe lângă acest lucru, Comodo a fost singurul care mi-a cerut restart la calculator după instalare și upgrade.

    Pagina officiala: You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

*Nota: prezentarea antivirusilor e doar o parere, de aceea v-am lasat pagina officiala a fiecaruia!