Dacă ți-am spune că BMW E30 nu este doar o mașină pentru drift, drag, raliuri, time attack, DTM, colecții, expoziții, dar și pentru aventuri īn teren accidentat, ne-ai crede?

Noi nu am īncercat. Chiar dacă avem un E30 cabrio la redacție, nu am vrut să facem testul ăsta din mai multe motive. Īn primul rānd terenul accidentat din Romānia este mai accidentat decāt cel din America. Īn al doilea rānd, nu ne-a dat bani BFGoodrich pentru asta. Īn al treilea rānd, nu credem că am face-o nici dacă ne-ar da cineva bani. Ce veți vedea īn minutele următoare este un advertorial care promovează niște anvelope de off-road. Dar nu-i reclamă din aia cu vorbe goale și scris mic īn colțul ecranului, ci una care ne place și nouă. Motivul este mașina, atāt de atipică pentru off-road, pe care au ales-o: un BMW E30. Nu este vreun 325ix, ci doar un 325i cu tracțiune spate și vreo 300.000 de kilometri la bord.



Majoritatea ne gāndim la BMW-uri ca la niște mașini pretențioase care trebuiesc ținute īn puf pentru a mai fi īn stare de funcționare. Dovadă că nu-i așa sunt și sumedeniile de „cazane” cu emblemă BMW pe care le vedem pe străzi și astăzi. Rețeta după care erau construite mașinile īnainte de era electronică este unul din motive, dar și rigurozitatea cu care BMW obișnuia să-și trateze modelul Seria 3



Pe lāngă faptul că BMW E30 a fost o mașină capabilă și la raliuri, nu trebuie să-i aduci multe modificări pentru a te īncumeta să-ți vizitezi bunica de la marginea satului. Un scut și niște anvelope bune par a fi suficiente īn acest caz. Șoferul nu este un fan al modelului E30, mașina nu este īn cea mai bună condiție, dar experiența este una cel puțin interesantă. Mai jos aveți dovada…