Zowie Celeritas II este una dintre cele mai anticipate tastaturi de anul acesta. Nu doar pentru ca avem noi, aici in redactie, un interes special pentru aceasta tastatura cu switch-uri optice. Ci pentru ca aceasta tastatura promite o viteza de raspuns mai mare, durabilitate si posibilitatea de a imbunatati tehnologia in viitor.


Elemente care recomanda o astfel de tastatura. Dar, ce spune producatorul pe hartie si ceea ce este in realitate… sunt doua lucruri diferite. Asa ca astazi o sa tinem putin sub lupa Zowie Celeritas II – o tastatura cu switch-uri exotice… adica optice!

Hai sa discutam in primul rand despre aspectul acestei tastaturi si ce ne propune Zowie cu Celeritas II! Layout-ul este unul traditional, full, cu spatiere standard intre taste si un mini palm-rest incorporat direct in sasiul tastaturii.

Ceea ce s-ar putea sa bucure cativa indivizi, oferind acel spor de confort pe care cativa il cauta. Bine, la drept vorbind, discutam despre o tastatura care se doreste a fi un etalon pentru jucatorii profesionisti, Zowie Celeritas II venind cu design cat se poate de simplu, fara pretentii prea mari, ba chiar fara un USB passthrough, fiind gandit sa fie un produs functional, simplu, cu cat mai putine zorzoane. Exact ceea ce cauta un jucator profesionist sau… unul care doreste un design cat mai apropiat de vechile tastaturi IBM mecanice. Pentru ca daca o facem alba, seamna un pic cu un Model M clasic.


Dar gata cu nostalgia. Cum se simte?! Pai, dupa cateva zile de utilizare, putem spune ca design-ul este cat se poate de simplu, cu zero probleme in apasarea a doua taste sau gresirea uneia. Ne-am descurcat de minune, trecand de la tastatura noastra mecanica de la birou la Zowie Celeritas II, acest articol fiind redactat in intregime folosind tastatura celor de la Zowie.

Pana in acest moment, nu am fost nevoit sa pun degetul pe backspace pentru ca am apasat din greseala alta tasta sau am gresit un buton. Asta pana cand am incercat sa actionez semnul intrebarii si Shift-ul din partea dreapta. Cele doua butoane sunt mai mici, fiind un layout JIS106/109, iar la noi in tara gamerii sunt obisnuiti cu standardul ANSI, care propune un Shift mai mare.


Dar, asta este o plangere personala, pretentiile variind de la user la user, iar aceste inconveninente nu afecteaza tot publicul cumparator. Caz in care alegem sa nu depunctam acest aspect. Dar ne-ar placea sa gasim la raft tastaturi cu US Layout!

Un lucru de care ne-am putea plange sincer este absenta unui cablu impletit pentru o mai mare durabilitate, cablul ales de Zowie fiind unul simplu, semanand cu cele de la seria lor de soareci, ceea ce nu ajuta foarte mult tastatura. Functional, stim de ce au ales acest cablu, avand o amprenta mai mica pe birou si cablul fiind mai usor de manevrat. O alegere pe care nu o intelegem, dar, in fond si la urma urmei, nu stai cu grija cablului, decat daca ai animale de companie. In special pisici!


Hai sa trecem la switch-urile optice, pentru ca discutam despre niste switch-uri destul de rare, pe care multi utilizatori nu le-au intalnit si nici nu stiu foarte multe despre ele. Fabricantul Flaretech, tastele folosind un sistem mecanic si Infra-Rosu pentru a determina daca o tasta a fost actionata sau nu. Mai mult, acest tip nou de switch face imposibila actionarea dubla a unei taste. Eveniment pe care nu l-am incercat in cele cateva zile de recenzie. Deci… tindem sa le dam crezare celor de la Zowie.


Senzorul este foarte simplu, fiind format dintr-un comutator optic, un emițător Infra-Rosu cu LED și un fototranzistor sensibil la Infra-Rosu. Acestea pot fi aranjate pentru a detecta lumina directa transmisă sau pentru reflectarea luminii (detector de proximitate) și pot fi ambalate într-un senzor autonom sau folosite ca emițător / receptoar separat.


Asta nu inseamna ca am scapat de acel click satisfacator atunci cand actionam o tasta. Switch-urile optice functioneaza si ele pe un sistem de suspensie, in urma unei apasari, tastatura oferind un semnal sonor similar cu cel al unui MX Blue. De fapt, aceste switch-uri clear de la Flaretech seamana foarte mult cu cele MX Blue, doar ca sunt mai usor de actionat, fiind o placere sa tastezi pe Celeritas II, dar sa te si joci.

Este o mare discutie acum vis-a-vis de aceste switch-uri, existand multe argumente in favoarea switch-urilor clear. Totusi, cel mai sonor ramane cel ca exista loc de imbunatatire, pe cand la switch-urile mecanice nu prea mai exista loc pentru progres. Flaretech a introdus spre exemplu, pe langa un switch on/off si controllere analog pentru a imbunatatii capabilitatile switch-ului, iar in acest caz gasim aceeasi tehnologie si pe Celeritas II , oferind in esenta cam cel mai bun switch optic de pe piata disponibil pe o tastatura in acest moment.


OK, am inteles care e treaba cu aceste switch-uri exotice, acum este momentul sa testam functionarea in jocuri, locul in care aceasta tastatura este acasa, Zowie mergand inainte pe ideea ca acest produs se adreseaza atat profesionistilor, cat si celor care aspira catre acest statutul de esports master.

Din acest punct de vedere nu avem plangeri vis-a-vis de Celeritas II. Am stat calare pe ea zi de vara pana-n seara, timp in care nu s-a perindat doar o pereche de maini pe ea. A trecut printr Quake 2 clasic, Overwatch, ba am incercat pana si Heroes 3, iar parerile atat din partea noastra, cat si din partea partenerilor nostri in timpul micului lan-party, au fost surprinzatoare. Toata lumea a putut sa jure ca este vorba despre o tastatura mecanica traditionala. Asta cel putin pana cand au ridicat key-cap-ul si au vazut ca este vorba despre un altfel de switch. Un switch care nu se diferentiaza in parametri de functionare cu nimic de cele traditionale gen Cherry.


In concluzie, Celeritas II s-ar putea sa fie raspunsul pentru cateva dintre problemele pe care gamerii le-au acuzat in timp, precum timpul de raspuns si lipsa de inovatie. Celeritas II ofera acesti timpi de raspuns scazuti, dispunand de un Polling Rate de 1000Hz, functii anti-ghosting si suport pentru N-Key Rollover. In principiu nu ai ce sa mai ceri. Poate intr-o viitoare iteratie, un spectru de iluminare RGB, un cablu mai tapanos si introducerea unui port USB. In mod cert, tehnologia pentru switch-uri optice are loc de upgrade si cel mai probabil, un viitor model va avea si mai multe de oferit. In acest caz, nu putem decat sa recomandam Celeritas II, fiind una dintre cele mai interesante tastaturi mecanice pe care le-am incercat in ultima vreme.

Sursa: zonait