Alonso s-a retras din Formula 1 din cauza lipsei de spectacol: "Acțiunea de pe circuit este foarte modestă"

Fernando Alonso a decis să renunțe la Formula 1 din cauza lipsei de spectacol de pe circuit și crede că numeroasele polemici care nu au legătură cu evenimentele din timpul curselor reprezintă un semn rău.

You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

Fernando Alonso a dezvăluit īn această săptămānă că nu va concura īn sezonul 2019 al Formulei 1. Chiar dacă nu exclude revenirea īn competiție după 2020, spaniolul a admis că a luat această decizie drastică din cauza lipsei de spectacol, īntrucāt cursele au devenit previzibile.


"Acțiunea de pe circuit nu este cea la care am visat cānd m-am alăturat Formulei 1 sau cea pe care am experimentat-o īn alți ani. M-am oprit pentru că, īn opinia mea, acțiunea de pe circuit este foarte modestă. De fapt, vorbim mai mult despre lucruri din afara circuitului. Polemici, mesaje radio. Este un semn rău"


Īn plus, Alonso susține că poate deja să anticipeze ce se va īntāmpla īn cursele de la Spa-Francorchamps și Monza, motiv pentru care motivația sa a scăzut semnificativ.

"Īn 2004 și 2009 nu cāștigăm, dar era dificil să anticipezi ce se poate īntāmpla la Spa sau Monza. Acum pot să scriu ce se va īntāmpla acolo. Putem scrie primele 15 poziții cu una sau două greșeli. Mergem la Barcelona și după prima zi de teste știm ce vom face pānă īn noiembrie, iar asta este dificil", a adăugat el.

Alonso nu a anunțat īncă īn ce competiție va concura anul viitor, īnsă spaniolul are numeroase opțiuni, inclusiv să rămānă īn Campionatul Mondial de Anduranță alături de Toyota sau să experimenteze competiția IndyCar din Statele Unite.