Ţara noastră oferă un peisaj dezolant celor care o parcurg în concediu, cu maşina. Acolo unde există toalete publice pe autostrăzi, acestea sunt mizerabile, închise sau fără apă.

Deşi a fost inaugurată în urmă cu 6 ani, autostrada Bucureşti - Ploieşti, de pildă, nu are nici acum spaţii pentru pauza şoferilor.

Odată intraţi în ţara noastră din Vest, turiştii care opresc la intrarea pe autostrada ce leagă Deva de Sibiu dau cu nasul de primul popas: aici, două toalete publice sunt închise de două săptămâni, iar apa e oprită. Peisajul e dezolant, iar mirosul insuportabil. Cei mai presaţi merg în tufişul de la marginea parcării. În apropiere mai există o toaletă ecologică, într-o benzinărie, dar şi aceasta e închisă.

Turist britanic: „Cum spuneam, în ce an suntem? 2018? Aduceţi-mi aminte! Opriţi lumea! Vreau să cobor, vorba aceea! Tot ce am vrut a fost nişte apă, o toaletă curată!”

Șofer: „Acum copilul într-o situaţie delicată, trebuie schimbat, trebuie spălat puţin, cald, nu avem unde.”

Reporter: „Ce alternative vă rămân?”
Șofer: „În spate! Mie mi se pare ceva dezgustător, eu trăiesc în afară de 12 ani, dar nu am văzut nicăieri aşa ceva.”

Reporter: „E frustrant?”
Șofer: „Da, clar. Am venit până aici, ne-am oprit pentru asta. Ni s-a spus că doar 15 kilometri mai încolo putem găsi o toaletă în condiţii normale.”

De pe autostrada A3 toaletele publice lipsesc cu desăvârşire. by Romania 2018