You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

Ești o piesă rară, draga mea! De fapt, ești unică. Ești asemenea reginei din jocul de șah. Faci ce vrei. Dai peste cap ce minte vrei. Intri-n ce suflet vrei. Intri-n patul pe care-l alegi tu. Iubești pe cine vrei.

Ești piesă! Îmi place că deși la fundul tău se-nghesuie ca-n RATB diverși bărbați, nu-ți uiți standardele și preferi să fii singură decât să alegi prost. Mai știi că bărbații vin și pleacă, de singurătate nu mori, dar când cineva-ți calcă sufletul în picioare, totul în tine se frânge.

Ești regină, n-ai nevoie de pioni, ture, cai, nebuni, ci de un singur rege. Și-l aștepți.

Îmi place că nu pleci urechea la gura lumii. De fapt, citesc pe chipul tău o durere-n cot de toate gurile ce vorbesc vrute și nevrute. Nu-ți pasă cum te știu ceilalți, ci cum te știi tu, pentru că acasă și-n viață ești pe cont propriu.

Îmi place că știi să cucerești și că nu aștepți doar să fii curtată. El face curtea, tu garajul, el piscina, tu casa. Cucerești ușor, zâmbind, neascunzându-ți felul de-a fi. Cine nu poate să te înghită, te poate linge. În cot, acolo unde te doare.

Îmi place că porți ce haine vrei. Fie că-s rochii elegante sau fuste deocheate. Prostul te șuieră, tu-i arăți degetul mijlociu. Ș-așa l-ai lăsat cu gura căscată, în timp ce tu pășești cu spatele drept pe caldarâm. Principiile-s principii. Dacă eram în Neaderthal, te bucurai că te șuieră și nu te aleargă cu bâta să te bage-n peșteră. Dar cum trăim în mileniul trei, comportamentele preistorice nu sunt pasiunea ta.

Tu nu ucizi visuri, nu frângi suflete, pentru că știi că doare. Și niciun om nu merită să sufere aiurea, doar pentru că tu voiai să experimentezi. Sunt destule curviștine, încât piața este suprasaturată de non-femei cu non-valori. N-ai de gând să faci parte din breasla lor. Tu ești regină, ele nici măcar pioni.

Dacă te-ar difuza la radio, ai deveni hit. Dacă te-ar expune într-o galeriede artă, ai fi o piesă rară.