PDA

View Full Version : Module ( .dll ) Intrebare



CRYTICAL
26-01-2017, 06:52 PM
Seara buna !
Va salut pe toti si apreciez foarte tare munca pe care o depuneti. Am descoperit Wargods acum putin timp si am devenit tot mai curios in ceea ce priveste modul de lucru si rapoartele date de Wargods.

Avem si noi o comunitate si majoritatea adminilor au inceput sa foloseasca Wargods pentru scanare.

Daca este posibil, va rog sa ma indrumati catre lista( daca exista ) cu .dll ce nu sunt permise sau permise. De exemplu, ultimul ban dat este <b>You have to register to ba able to see this link</b> , m-am uitat pe google si acel .dll este in regula.

M-ar ajuta extrem de mult o lista, eventual daca unul dintre admini ma poate lamuri si pe mine?

Best Regards,
CRYTICAL

DarkRed
26-01-2017, 08:10 PM
"SMShield.txt (MD5: 82125CA892B6C3F96B9009DAA631698E) -> Unknown - Modulul guard + masterserver
SMShield.asi (MD5: 7F76548C2B5A94848864C3F796C7E6B9) -> Unknown - launcher/injector pentru modulul SMShield.txt" - Tiger .

Pentru a iti da seama daca este permis sau nu un dll ,cauta codul md5 din paranteza in caz ca este unknown .
Insa daca vezi si numele "SMShield.asi" poti da un search pe google cu acesta si te convingi singur de ce este .

Aceste dll-uri sunt validate manual de catre Tiger .

Tiger
26-01-2017, 08:21 PM
Salutare.

Momentan exista 3 stari pentru acele fisiere ".dll" (dynamic link library):
- Validated (albastru) - fisierele validate de mine, manual , sau automat, care sunt curate
- Cheat (rosu) - fisierele cod / fisierele cod corupte (ce nu pot fi rulate)
- Unknown (galben) - fisierele care nu se cunosc nicio stare despre ele - ar necesita o validare (automata / manuala) a lor. Apare asa datorita faptului ca unele fisiere nu pot fi validate automat (nu ca ar fi ceva in neregula cu ele, dar nu pot fi validate automat din anumite motive). Aceste fisiere pot fi adaugate la validat uploadandu-mi-le sa le pot analiza. Nu se pot adauga toate fisierele din lume la validate sau la cheats, deoarece nu am avea o asemenea capacitate de stocare.

Apoi, diferenta dintre "modules" si "dlls" este faptul ca in "modules" apar toate modulele incarcate in procesul jocului (bineinteles, care nu se ascund din aceasta lista) - module ce pot fi validate, cheats sau unknown (conform culoriilor de mai sus). Cele din "dlls" sunt fisierele aflate in directorul jocului (cel mai probabil, in viitor, acest camp o sa dispara).

In "cfg" apar fisierele cfg din directorul jocului - nu se cunosc nicio stare asupra lor (nu se stie daca a fost, sau nu, executat).

In cazul raportului de mai sus, in campul modules dar si in dlls apare:
SMShield.asi (MD5: 7F76548C2B5A94848864C3F796C7E6B9) -> Unknown

Acest fisier este un loader pentru un guard. Nu l-am validat deoarece, nu pentru ca nu este ceva in neregula cu el, este un loader pana la urma urmii - poate fi folosit pentru a incarca orice modul in memoria jocului (chiar si codurile sau, mai rau, un malware). Din nou, asta nu inseamna ca este cod.

CRYTICAL
27-01-2017, 01:35 AM
Am priceput, va multumesc frumos pentru raspuns. O sa raman ceva timp pe forumul vostru, vreau sa vad "cu ce se mananca" acest wargods .

Best regards,
CRYT

Tiger
27-01-2017, 09:40 PM
O sa vina si un update in curand la aplicatie si interfata web. Momentan a trebuit sa ma opresc din dezvoltarea lor pana imi rezolv problemele. Dezvoltarea lor va fi reluata de indata ce voi scapa de aceste griji.

Este un update mare si necesita foarte multa atentie, din toate punctele de vedere.