PDA

View Full Version : Traian Basescu a parasit sala



Esky
06-07-2012, 06:38 PM
Traian Băsescu a părăsit sala în timpul discursului lui Crin Antonescu. Incident legat de ordinea de zi

UPDATE 18.16. Crin Antonescu:

Există un lucru care ne uneşte pe noi doi, domnul Boc. Eu îi duc dorul lui Boc, nu credeam că se poate mai rău, dar m-am înşelat
Un regim politic prezidenţial poate fi încă un regim democratic. Domnul Băsescu şi susţinătorii politici au încercat să transforme România într-un regim discreţionar
Preşedintele se ascunde în spatele unei distincţii între vorbe şi fapte. la asta nu mă aşteptam
Preşedinteke a dast ordine unor instituţii care nu i-au fost subordonate: Guvernului, CCR, serviciilor de informaţii

UPDATE 18. 03. Intervenţie Vasile Blaga: "Nu aţi dorit ca românii să audă avizul dat de CCR. România trece în aceste zile prin momente dificile şi aceasta doar pentru că anumiţi politicieni încearcă să confişte această ţară.Zi de zi sunt încălcate normele şi procedurile legale. Europa, întreaga lume priveşte cu îngrijoarre cum România stă să se prăbuşească sub restauraţia fărădelegii. E o luptă condusă de Ponta-Antonescu împotriva democraţiei. Adevărata menire a oamenilor politici e exercitarea puterii în interesul oamenilor. Singura voastră preocupare e acapararea puterii. România e condusă de un om specializat în furt intelectual. Ponta- copy-paste a făcut înconjurul lumii, făcându-id e râs pe români. Trompetele USL au minţit că România are bani. Din cauza incompetenţei USL-iste criza economică se adânceşte. Domnilor, zilele acestea treceţi cu şenilele peste români, peste instituţiile democratice. Acum loviţi în Preşedinte. Demersul de suspendare al Preşedintelui este şi ipocrit şi hilar. Dl. Ponta nu aveaţi drepotul să plecaţi la Consiliul European fapt dovedit de decizia CCR pe care aţi mutilat-o deja. De ce aţi început ptr a doua oară suspendarea Preşedintelui. Penrtu că este apărătorul legii pentru toţi. După părerea USL un asemenea om trebuie îndepărtat. Preşedintele Băsescu nu a încălcat Constituţia, în timp ec Ponta şi Antonescu o încalcă în fiecare zi. Singurul doctorat luat cu brio de Victor Ponta este cel în fărădelege. Credeţi că veţi scăpa nepedepsiţi dacă vă plasaţi deasupra legii. Nu uitaţi, voturile românilor sunt singura cursă reală. Veţi afla asta de la alegătorii de stînga, de dreapta, apropiaţi de PDL sau nu, iar Dvs, guvernul Dvs v-aşi angajat ferm împotriva democraţiei, împotriva românilor. Doresc să fac un apel: dragi colegi din UDMR, UNPR, minorităţi naţionale:Treziţi-vă. Nu puteţi pune umărul la distrugerea statului de drept şi la răsturnearea democraţiei în România. Azi trebuie să apărăm supremaţia legii, instituţiile statului de drept, democraţia. PDL va vota împotriva suspendării Preşedintelui."

UPDATE 17.58. Mircea Toader a cerut să se supună la vot citirea avizului consultativ al CCR, iar sala a votat împotrivă.

UPDATE 17.54. Mircea Toader solicită citirea avizului într-o formă sintetică. Crin Antonescu doreşte să supună la vot citirea avizului. Rumoare în sală. Crin Antonescu: "Ce vor mă?"

UPDATE 17.53. Crin Antonescu: Avizul nu mai trebuie citit întru totul aici pentru că acesta este deja disponibil pe site-ul CCR. Mircea Toader spune că în şedinţa BP s-a stabilit citirea avizului pentru ca parlamentarii să fie în cunoştiinţă de cauză şi cere revenirea la ordinea de zi.

UPDATE 17.52. Preşedintele Băsescu şi-a încheiat discursul. Mircea Toader are o intervenţie pe procedură şi susţine că citirea avizului consultativ al CCR trebuia să aibă loc înainte de discursul Preşedintelui şi cere revenirea la ordinea de zi.

Sursa: <b>You have to register to ba able to see this link</b>

Esky
06-07-2012, 06:40 PM
L-am vazut pe cainele de base cum o parasit sala un las de nota 10 cand a inceput antonescu discursul lui:" Domnule presedinte avem ceva in comun ne este dor la amandoi de emil boc si atunci a iesit , base face tara de ras si nici nu stie sa zica bine Copy /Paste