PDA

View Full Version : Propunere Goree



stillgoree
14-02-2013, 11:16 PM
Salut ash fi avut o propunere si un argument :
Mi-ar fi placut sa scoateti imunitatea la admini slot etc sau mai bine sa fie aplicata in ordine erarhica , mi sa intamplat sa vad un slot sau superslot sus pe harta si nu am putut sai dau slap sal cobor jos sau sa cad intro gropa de am stat de nebun tot timpul rundei acolo ,
Daca stau sa ma gandesc parca la 20 de ore sau nu stiu cat se da slot,la un moment dat o sa fim numai admini daca toti vom avea imunitate care o sa mai fie rolul adminilor care chiar stiu ce fac in cazul in care un slot sau superslot are imunitate ??
Gandesc in perspectiva . este posibil intr-o luna sau doua sa fim pe harta din 32 de player'i dintre care 32 de admini.
Astept pareri PRO si CONTRA argumentate ...

stillgoree
14-02-2013, 11:23 PM
Motivul pt care am postat la Discutii Generale si nu la Propuneri este ca am oservat ca topicul Discutii Generale este mult mai utilizat !!! sry

WarGods | AbySs
14-02-2013, 11:38 PM
Slot-ul nu are imunitate, doar super slot-ul are. Idea este ca un slot,admin sa inteleaga ca nu are voie acolo, si in plus daca nu stie deja ca nu are voie acolo, atunci nu merita gradul si nici o marire. Daca cazi tu undeva iti poti da "kill" in consola singurel. Chiar am sa fac un apel catre Max nici sa nu se gandeasca sa scoata imunitate, si am sa iti spun si de ce. Am preferat, si voi prefera intotdeauna ca gradele sa discute nu sa aplice comenzi intre ei. Daca intre voi nu sunteti in stare sa va ascultati unul pe altu atunci cum putem cere playerilor sa se inteleaga intre ei si sa inteleaga de vorba buna?

daniel_San
15-02-2013, 12:11 AM
Scuzati greselile de scriere,dar androidul ma bate

Eu sunt pentru complet. Consider iunitatea cel mai tampit flaf implementat in amxx.
Sunt situatii in care ai nevoie sa aplici comenzi asupra unor admini. E afk si vrei sa-i dai kick,sta pe spec ore bune si nu ai ce sa-i faci(cat m-am chinuit sa dau un kick pt asta), gag sau ungag, transfer echipa si tot asa. In definitiv adminii rot jucatori aunt,nu zei. Personal mi-am scos imunitatea pe gg si zm parca,iar pe cs nu mai stiu ftp ca mi-o scoteam. Pana stai sa faci post pe forum,sa vina admin mare...pierzi jucatori. Putin le pasa jucatorilor de sanctiunile adminilor, pe ei ii doare de gameplay. Exemplul mai sus. D,aia nu mai pot jucatorii ca se scoate un slot atata timp cat la momentul ala nu s-a facut nimic.

De asemenea scoaterea imm poate limuta avantul adminilor la prostii si ii poate responsabiliza. Daca un admin aplica o comanda aiurea e sanctionat,ca si pana acum. Sa fim seriosi...daca isi face de cap e clar ca nu merita accesul. Si daca unul nu intelege ce sa incerci sa explici? Il arzi si gata. Daca abuzezi suporti. Daca nu...esti tare. Puca undeva cum zici tu si nu vrea muschiul lui sa dea kill. Sta acolo pt ca nu ai ce sa-i faci? Poate putin ii pasa de grad. Chiar nu mai conteaza ca-i iei gradul in 2 zile. Acum serios
,daca I'll poti sanctiona pentru abuz asupra jucatorilor,nu poti fave asta si pentru abuz la admini? Ierarhie ierarhie. Dar uneori e nevoie ca unul mic sa ia masuri impotriva unuia mai mare. Saumacaa mai mare. Cat s-au chinuit pe cs sa ma puna spec ca uitasem sa ma pun eu...si dc sa ajungi la discutii inutile dupa cand rezolvarea e simpla? Oricum sa stiti ca orice admin incearca mai intai sa discute cu jucatorul si dupa sa sanctioneze. Sa nu credeti ca asupra adminilor vor fi executate comenzi direct. Daca un admin pleaca la wc ,e pus spec si are lasere puse? Blochezi o harta ca nu-i poti da unset? Uneori vrei sa executi comenzi de configurare si pauza...nu poti. Sa nu mai vorbesc de pluginuri gen hpk, din aztea de configurari si ce mai foloseste comenzi. Pot crapa instant sau spama chatul.

stillgoree
15-02-2013, 12:54 AM
scoaterea imunitatii face ca atributiunile superslot admin etc sa fie luate mult mai in serios !!! playerii de pe server trebue sa inteleaga ca adminul nu este doar o litera in + fatza de ceialalti ci un privileagiu ,eu totusi cred ca adminele se dau mult prea usor si cam toti isi pierd interesul (ca si cum o femeie s-ar dezbraca din prima )nu mai vorbim de experienta sunt unii care nici nu stiu sa intre pe forum macar dapoi comenzi in amx sau chestii mai coplicate !
deci practic oricine ce face 60 de ore pe server poate face ce vrea pe serverul asta pt ca are imunitate??
deci PRO imunity in ordine erarhica !!!

C@mp3R
15-02-2013, 12:55 AM
Nustiu daca ar fi corect. Asa o sa se ajunga la dispute interne.Cum a zis si abyss mai bn un kill sau un retry sa nu va afecteze ranku.Eu personal nu am vazut slot-admin pe zm sa incalce aceasta regula.

daniel_San
15-02-2013, 08:09 AM
eu am vazut pe zm admin care statea spec de ore bune cat timp pe server erau 28/29. Bineinteles ca nu am avut ce sa-i fac din cauza imunitatii. Discutii interne vor fi si daca un admin se suie pe harta si face ce vrea el. Sau na...daca tot tineti cu dintii de imunitate(zici ca fara ea nu mai sunteti admini), macar sa fie scoasa la gradele mici si sa se acorde in urma unor observatii. Sa nu mai fie default, sa se castige.

WarGods | AbySs
15-02-2013, 08:26 AM
Nu tin cu dintii de imunitate doar ca sa fie acolo, chiar nu doresc sa iti arat cat de repede vor aparea certuri daca scoatem imunitatea. Unii o vor face in gluma cu un alt admin care ii este bun prieten si se joaca si ei cu un slap etc, iar altii vor vedea ca merge treaba si va rezulta in sanctionari in stanga si in dreapta. Nu ar fi prima oara cand se da drumu la un nou acces si se profita gresit de el, asta o sti si tu prea bine, dar daca voi credeti ca este mult mai bine asa ok, il astept si pe Max cu parerea lui si cum ramane asa facem.

-DarKmonT-
15-02-2013, 12:11 PM
Momentan nu stiu ce sa spun. E adevarat ca uneori cei cu imunitate pot aduce necazuri dar in acelasi timp, din pacate, sunt un exemplu la opinia lui Abyss . (Eu si M@ryus am avut o chestie de asta la dat comenzi intre admini ~ in joaca~). Sunt de acord cu castigatul imunitatii, si chiar propun Requirements mai mari pentru grad. (chiar daca ar duce la micsorarea celor de acum incluzandu-ma pe mine). Mentionez existenta pluginului amx_immon/immoff care permite scoaterea temporara a imunitatii unui admin pana la schimbarea hartii sau reconectare.(ar putea fi modelat si folosit ca o masura majora).

daniel_San
15-02-2013, 12:19 PM
Da, dar daca acel admin va incepe sa faca glume proaste cu comenzi asupra altui admin, e clar ca literele alea nu au ce cauta in dreptul lui. E aceeasi chestie ca si cand ar face glume proaste cu un simplu jucator, dat fiind ca ar fi prieten cu el. Asta incerc sa spun, daca e sa abuzeze, poate abuza si asupra unor jucatori, nu numai asupra unor admini. Nu ar fi nicio diferenta. Cum si acum se sanctioneaza abuzul asupra jucatorilor(fie ca sunt glume sau nu), asa o sa fie si atunci. Daca are capul pe umeri, nu o sa aplice comenzi aiurea. Eu am un admin care astept sa-l prind sa-l banez(nu inseamna ca e pe zm), iar scoaterea imunitatii o propun pe toate serverele wgods(sau decat pe zm+gg daca nu vor cei de pe CS).

-=MaX=-
15-02-2013, 02:20 PM
De capu' meu... Am stat, am citit si am analizat situatia si vreau sa va spun ca ambele tabere aveti dreptate in felul vostru. Deseori e nevoie sa muti un alt admin la spectatori si si mai dese sunt momentele cand sloturile merita sanctiuni. De asemenea, nu putine au fost cazurile cand adminii isi dadeau slapuri cu zero damage sa zboare pe harta, cand isi dadeau quit intre ei si chiar ban. Sa nu mai zic de disputele de pe zombie cand efectiv se tineau doar in slay si kick la nervi.
Cert e ca trebuie sa cantarim ambele situatii si vedem a caror rezolvare necesita mai putina bataie de cap. Cu sactiunile intre admini e grava treaba, e stres, discutii interminabile, certuri pe forum unde vad si alti clienti cum se poarta adminii nostrii, dificultati in luarea deciziilor si se creaza o impresie cel putin jenanta cand un jucator vede o astfel de disputa intre admini. Daca nu scoatem imunitatea si cel care o detine abuzeaza de ea, totul se poate rezuma la o simpla reclamatie. Dovezi concrete, ceva martori, discutii mai putine, stres mai putin, plus o parere pozitiva cititorului care vede ca se respecta niste reguli clare si in final degradarea la Slot fara imunitate.
Astfel ca optez clar pentru a doua varianta, pentru pastrarea sistemului existent.

Este vorba de un joc, fara categorie de varsta si fara un anumit nivel de cultura. Nu suntem pusi sa educam jucatorii sau viitorii admini incat sa ne permitem sa le scoatem imunitatile pe considerentul ca vor fi mai responsabili, e un compromis prea mare care necesita timp si nervi, resurse de care momentan nu dispunem. Stiu ca multi ati vrea ca la intrarea pe server sa se dea un test IQ, din pacate nu este posibil si trebuie sa tratam lucrurile cum sunt. Am recurs la acest sistem ierarhic tinand cont de anumite criterii: comenzi, vechime, varsta, competenta, experienta. Chiar daca iei admin pe ore, gratuit, doar jucand pe server, iei un admin cu comenzi mici, un nivel minim de acces. Daca vrei mai mult iei boost. Daca gresesti esti sanctionat indiferent de gradul pe care il ai. Degeaba stai 2000 de ore sa iei admin, ai gresit, esti sanctionat. Si cam la asta se rezuma totul: ai vazut o imunitate stand pe sau sub harta? Reclamatie insotita de dovezi sau martori si Pa imunitate!
Nu este necesara o schimbare in sistem pentru asta.

Si va rog pe viitor propunerile sa le postati la sectiunea aferenta, va fi la fel de frecventata daca apar subiecte noi ca oricare alta sectiune de pe forum! Faptul ca la discutii se posteaza mai des nu e o scuza pentru a nu tine cont de categoriile forumului.

WarGods | AbySs
16-02-2013, 04:36 AM
Stai putin sa ne intelegem Daniele, aici nu este vorba despre abuzul asupra jucatorilor, ci despre abuzul imunitatii. Este intradevar mai grav, in ochii playerilor, ca un admin sa abuzeze de imunitate si sa blocheze o harta intreaga, decat 2 admini sa isi dea kick intre ei. Dar sti ca inevitabilul se va produce si o cearta de proportii mai mari tot se va produce. Si in cazul A si in cazut B rezolvarea este destul de simpla, sa fiu mai sever cu adminul ce a gresit. Problema este insa alta, daca lasam imunitatea si un admin intra spectator cu laserele puse si pleaca sa manance, este cam greu sa fi foarte server cu el, poate chiar nu si-a dat seama, nu este tocmai corect sa il pedepsesti pentru asta. Daca un admin a inceput sa aplice comenzi pe ceilalti atunci nu se mai pune problema ca a facuto fara sa constientizeze.

stillgoree
02-03-2013, 07:01 PM
glume proaste?=reclamatie =lowGrad .

FlasH
03-03-2013, 11:09 AM
ai dreptate Gore :) mi-a parut interesant subiectul care l-ai deschis.....si Arnold s-a comfruntat de multe ori cu probleme asimilare.....ar fi un avantaj pentru server sa se ia o masura la subiectul deschis de tine :)