PDA

View Full Version : Propunere WAC



vladut1199
21-09-2013, 05:50 PM
Eu as propune cand scrie cineva /wac sa ii apare lista cu toti playeri care are wac nu sa stea sa scrie in parte /wac -=-Vladut-=- , /wac ....

Ce ziceti daca va place dati "PRO" daca nu "CONTRA"

Maryan
21-09-2013, 05:51 PM
Pro dar ar fi o risipa de timp daca ar pune pluginu tie tie lene sa scri

vladut1199
21-09-2013, 05:57 PM
nu dar ar fi mai simplu si pt admini si pt playeri

daniel_San
21-09-2013, 06:38 PM
Nu s-a pus acesta optiune inca de la inceput si nu se va pune in mod oficial(nu facut de mine) pentru ca:
Daca ai peste 20 de jucatori deja ar fi un request enorm si un response la fel de enorm catre webhost. Ar bloca serverul pentru cateva secunde bune, asta in cazul fericit in care nu pica.Daca e sa ii afisezi prin MOTD, volumul de date de afisat este semnificativ si s-ar putea ca serverul sa te deconecteze pe motiv de buffer overflow....sau sa se blocheze:D. AMXX-ul oricum e praf la capitolul de socketuri, in sensul ca citirea este sincrona si nu asincrona. Adica serverul se blocheaza(intra intr-un loop) pana la citirea datelor. Pentru cantitati mici de date blocarea este insesizabila, insa alta e povestea la cantitati mari.

Pana la urma e decizia fiecarui detinator daca implementeaza sau nu ideea. Eu am expus riscurile si problemele ce le-am itampinat si eu. Pe cs,zm si GG categoric nu se va implementa. Sa nu mai zic de faptul ca MOTD-ul cauzeaza probleme grave.


The length of the message should not be more than around 1,200 characters - going over this limit could potentially crash the client.

Teoretic, practic de la 500-600 in sus deja te scoate de pe server.

FCSB
21-09-2013, 07:39 PM
E o idee buna,si mai bine decat sa iei pe toti la rnd,acum tiger decide.:Pro

Power.
21-09-2013, 07:53 PM
Presupun ca n-ati inteles nimic din ce-a zis Daniel? Aceasta propunere nu va fi implementata, iar motivul expus de catre Daniel, cred ca va este de ajuns.

Tiger
21-09-2013, 07:57 PM
Aceasta propunere nu va fi implementata...

Cel mai probabil gresit. Propunerea a fost de mult timp, i-am dat lui Max pluginul + php-ul necesar pentru asta, anul trecut, doar ca nu a avut timp sa o si implementeze + nu reprezenta o necesitate asa mare.

Asadar, topic closed. Vom trai si vom vedea :P