PDA

View Full Version : In atentia detinatoriilor de servere Counter-Strike 1.6



Tiger
22-03-2014, 10:18 PM
Nu mai este nicio noutate faptul ca se pot fura parolele de la admini/slot/vip in cazul in care vizitati alte servere de cs.

Azi am gasit o modalitate prin care se pot fura detaliile din setinfo, dar si numele hartiilor de pe server, fara a avea la dispozitie neaparat un server.

Detaliile pe care NU se pot fura din setinfo sunt variabilele cu _ (underscore) in fata numelor de variabile, de exemplu: _pw , _logan, etc., deoarece ele nu apar. In schimb, restul variabilelor din setinfo ce nu contin caracterul _ (underscore) sunt perfect vizibile si lizibile!

Exemplu:
1. setinfo _pw orice_parola_ar_fi_aici -> string-ul (_pw orice_parola_ar_fi_aici) nu apare.
2. setinfo _logan orice_parola_ar_fi_aici -> string-ul (_logan orice_parola_ar_fi_aici) nu apare.
...

1. setinfo pw orice_parola_ar_fi_aici -> string-ul (pw orice_parola_ar_fi_aici) este perfect vizibil si lizibil.
2. setinfo logan orice_parola_ar_fi_aici -> string-ul (logan orice_parola_ar_fi_aici) este perfect vizibil si lizibil.
...

De asemenea, toate serverele cvar-ul amx_password_field fara _ (underscore) sunt vulnerabile!!!


PS: Rugamintea mea este sa aveti grija cum va setati parolele! In cazul in care aveti de pus o parola sa nu uitati caracterul _ (underscore)!!!
PS2: Cand doriti sa intrati pe alte servere v-as ruga sa modificati parolele de la admin/slot/vip!!!

K4RtuSs
23-03-2014, 11:00 AM
Multumim mult!!

Tiger
04-08-2014, 12:53 PM
Atentie la ce harti puneti pe server!!! Unele dintre ele, inclusiv fisierele .res, pot fi infectate pentru descarcarea fisierelor users.ini / plugins.ini / etc. !

Am sa adaug in curand un fix pentru asta in WarGods Shield.

LE: Problema rezolvata in WarGods Shield sub denumirea de Generic Resources Exploit Fix

^JoK3R^
30-08-2014, 07:49 PM
Multumesc Tiger !

Tiger
29-11-2015, 09:51 PM
IMPORTANT: Am descoperit un bug in pluginuriile amxx de la dproto ("updatehint.amxx" si "dp_test.amxx") ce permite sa dea crash server-ului!!! Data aveti pluginurile amxx de la dproto instalate pe server va rog sa le dezactivati sau puteti lua versiunea fara bug si sa nu uitati sa compilati sursa si sa o inlocuiti pe server: dproto_amxx.zip (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

Pall Mall
29-11-2015, 10:45 PM
Multumim tiger !