Salutare acesta este al 4-lea WarGods Tutorial,iar astazi vom discuta despre mesajele de tip Hud."Ce sunt mesajele Hud?".Aceste mesaje,pot fi trimise in orice locatie/pozitie doriti,de exemplu sub radar,sau exact unde este tinta in Conter-Strike,este foarte usor de utilizat,daca ve-ti intelege ce va voi explica,sa incepem.

1)Este o functie disponibila,doar in biblioteca amxmodx,in codul nostru va trebui inclusa,aceasta bibiloteca,iar noi vom putea sa avem acces la acesta functie.Creem un nou plugin,asa cum a-ti invatat,in al 2-lea tutorial,utilizam,codul cu set_task repetat din tutorialul anterior,iar acesta va trebui sa arate cam asa:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


2)Am lasat gol,in functia,numita "Functie",deoarece acolo vom introduce mesajul nostru de tip hud,logica lui va fi in felul urmator :
-Dupa conectarea unui jucator,din 5 in 5 secunde i se va printa un mesaj de tip Hud,intr-o locatie,care o dorim noi si tot odata ce mesaj dorim.

3)In programul AMXX-Studio,aveti cele 8 butoane disponibile,din care face parte si butonul nostru de care vom avea nevoie,numit Generators,dam pe el,si alegem HudMessage Generator,cu ajutorul acestea vom putea utilizam mesaje de tip Hud,iar imaginea va fi cam asa :

4)Acest generator are anumiti parametri precum pozitia,culoarea,mesajul,si timpul (adica cat timp sa fie aratat).In imagine aveti un text Custrom HudMessage,iar cu ajutorul mouse-ului,vom putea sa alegem pozitia,foarte usor.Urmatorul parametru este culoarea,aveti un buton numit Color,si puteti alege orice culoare doriti,mai in jos putin exste o casuta libera,iar putin mai in sus este Text,in acea casuta (textbox),puteti sa scrieti mesajul vostru.Mai departe este a doua casuta care contine default valoarea de tip float 12,0.Acea valoare reprezinta cum am spus si mai devreme,este cat timp va arata mesajul,eu voi pune 2.0.Acum ca am setat acesti parametri dam pe butonul Generate

Atentie:
- Dupa ce a-ti terminat cu acesti parametri,mouse-ul vostru sa fie plasat,folosit si click dreapta,in golul din functia,numita "Functie".

5)Acum codul nostru va arata,cam asa :
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


Atentie 2:
- Sa nu va speriati,ca a-ti facut gresit,daca nu vedeti ca sunt aceleasi valori,ca si in codul meu,eu am ales,culoarea galena de acea am la inceput "255 255 0",si cum am mai spus anterior aleg valoarea de 2,0 secunde.

6)Acum unde vedeti aceasta linie de cod:
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

,deoarece eu inca nu am ales ce mesaj doresc sa-i trimit jucatorului si voi pune mesajul "Am invatat mesajele de tip Hud",iar codul va fi urmatorul
AMXX Code:
You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!


- Cum am spus,este foarte usor de utilizat,numai sa intelegeti,cam ce anume trebuie sa faceti.Daca am omis ceva,va rog postati,nu ezitati mai ales daca nu ai inteles ceva anume,si sunteti in ceata.Acesta a fost tutorialul al 4-lea si ne vedem la urmatorul,pana atunci numai bine .