Karim Boumjimar, un tânăr artist în vârstă de 18 ani care locuieşte în Londra, Marea Britanie, şi-a scos sfârcurile şi buricul şi vrea să le vândă pe internet sub formă de bijuterii.

Mai întâi, băiatul a postat pe reţeaua socială Instagram o poză cu sfârcurile sale, fiecare accesorizat cu câte un piercing, adăugând mai târziu şi o imagine în care apare fără tricou şi fără mameloane.

Boumjimar a declarat că şi-a dorit să scape de aceste părţi ale corpului pentru că nu îşi dorea să se ataşeze emoţional de ele. Tânărul s-a lăsat inspirat de pictura Mona Lisa, a lui Leonardo da Vinci, întrucât nici muza acestuia nu avea sprâncene sau gene. O altă sursă de inspiraţie a fost artistul Stelarc, care şi-a ataşat o ureche de braţul stâng.

„Toţi oamenii au aceeaşi anatomie, aşa că eu am decis să fac altceva cu al meu“, a spus Boumjimar, care a fost extrem de criticat online, mulţi internauţi numidu-l „dezgustător“. Cu toate acestea, artistul speră să îşi transforme sfârcurile în cercei şi buricul într-un colier, pe care îşi doreşte să obţină, din partea „iubitorilor de artă“, aproximativ 127.000 de euro.