-- Closed Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 30
  1. "TALENT" la bac;))

    #11
    Membru - Silver Elite Master RedMan's Avatar
    Member since
    Jun 2011
    Location
    Cernavoda
    Posts
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 1 Days Registered 4 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    In ce priveste munca sunt total de acord cu tine. La fel si cu cocolositul.Pai mai uit la copii de varsta mea 17-19 ani care nu au 3 note de 10 tot anul dar se poarta zici ca au avut 3 mandate de presedinti consecutive (ceea ce Constitutia nu permite). Mie unul m-i se pare putin ciudata treaba cu restructurarea bac-ului. Dupa cate am inteles de la o doamna purtator de cuvant, in functie de BAC-ul pe care il dai iti vei gasi si un loc de munca. Dar daca noi suntem intr-o continua schimbare, piata la fel, azi se cumpara peste 2 saptamani nu se mai cumpara... M-i se pare ca e cam neclara situatia Romaniei pentru a avea un BAC structurat, cel putin in momentul de fata. S-au grabit.

  2. "TALENT" la bac;))

    #12
    Membru - Silver Elite Master daniel_San's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    431
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 1 Days Registered 4 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Da, asta e una din chestiile destepte pe care le-ar putea face in invatamant. In sensul ca: Daca esi la design vestimentar, sa nu dai la mate si fizica. Daca esti la turism si alimentatie, sa nu dai matematica m1, pe care nu o s-o folosesti in viata vietilor tale. Ci sa dai la materia pe care te-ai specializat, dar sa nu ai posibilitatea(sau ma rog...prin niste diferente) sa dai la ASE de exemplu. Pentru ca exista pericolul ca cei care dau examen la desen sa spunem, sa ia medii mai mari decat cei de la mate-info si sa le ia locul celor de la mate-info, desi sunt mai putin pregatiti pe acel domeniu. Asta e reversul medaliei pt ca nu se da in fiecare facultate examen de admitere. Bac-ul nu e un concurs, ci o proba de evaluare. Nu poti sa compari merele cu somonul. Nu poti compara mate-info cu bilingv, pt ca nu se mananca la fel. Daca ar fi in toate universitatile examen de admitere, ar fi ok. Dar cum nu vor(ca de...ar pierde studenti), trebuie o limitare pe profil.

    Asa ca cel mai probabil o sa se dea bacul in functie de specializare(cel mai bine, ca de asta iti alegi vocational si nu teoretic), si daca vrei sa intri la o facultate cu alt profil, sa dai un examen de admitere, sau niste diferente. Ca nu poti sa te duci la politehnica daca n-ai facut o ora de fizica in liceu.

    Pana acum s-a mers asa: Indiferent de profil, specializare, s-au dat aceleasi materii, la care s-a facut o diferentiere. Deci, teoretic, nu mai trebuie examen de admitere din moment ce sunt aceleasi materii. O tampenie...ca ala care s-a dus la turism, s-a dus pt geografie, nu sa dea la matematica.

    Acum s-au desteptat si merg asa: Avand in vedere ca un copil se duce la o specializare vocationala pt ca vrea sa lucrezele acolo, il lasam sa dea bac la specializarea lui, ca de aia a invatat chestia aia, si cu bac-ul ii putem asigura o recunoastere a calitatilor in vederea angajarii pe domeniul respectiv sau admiterii la o facultate de specialitate. Problema e ca trebuie sa-l constrangem sa nu dea la ASE de exemplu, daca el vine de la un liceu auto. Pentru asta, o sa-i bagam niste examene care sa ateste ca acel copil stie totusi si este capabil sa urmeze un alt domeniu. Ceea ce da foarte mare flexibilitate sistemului. Daca acel copil s-a pregatit pt ASE...de ce nu? Dar nu poate intra pe baza mediei de bac, daca da la materii mai usoare decat ala de la mate-info.

    Deci nu se mai merge pe modelul de ghiveci(ii bagam pe toti in aceeasi oala), ci mergem pe specializari, cu posibilitatea sa fie schimbata orientarea la facultate daca acel copil are cunostintele necesare. In sfarsit si-au dat seama ca ala de la liceul auto nu o sa calculeze cu ajutorul integralelor distanta parcursa in functie de acceleratie, si ca masina nu merge rectiliniu uniform.
    Last edited by daniel_San; 15-07-2012 at 10:44 PM.
    Imaginatia este singura noastra limita!

  3. "TALENT" la bac;))

    #13
    Moderator Esky's Avatar
    Member since
    May 2012
    Location
    Aiud jud Alba
    Posts
    2,296
    Last username
    Daihatzu ~Targaryen~
    Mentioned
    7 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Visitor Messages Given 1 Total Posts 3 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    red dak esti la tehnik eu stiu ca ai 3 optiuni fizica bio si chimie si fix fizika ti-ai alesi sau ai avut tu profil cu fizica nush dar 3 sa iei...
    Zombie.WarGods.roFurien.WarGods.roCSGO.WarGods.ro
    WarGods | Targaryen

  4. "TALENT" la bac;))

    #14
    Membru - Silver Elite Master daniel_San's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    431
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 1 Days Registered 4 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Daihatzu...probleme se intampla. Mai ales la subiectele de anul asta, pe care le-am dat si eu. Au fost foarte multe capcane puse special sa te incurce. Au fost chestii, care fara pregatire cam greu sa le fi stiut. Mate si romana au fost usoare, bine structurate. Fizica a fost de 2 lei. Si asta zic: La ce-i trebuie de la tehnic fizica? Crezi ca iti trebuie sa sti legile de conservare ale energiei, sau cum se modifica coeficientul adiabatic in functie de masa molara pe care o are substanta, cand repari un bec?

    Intelege ca fizica de liceu lucreaza dupa modele ideale, pe care nu le intalnesti niciodata in viata de zi cu zi. Zi-mi tu cand mergi rectiliniu uniform cu masina pe un deal? Sau cand cobori tu o panta fara frecare. Sau cand dai tu de un gaz perfect in stare pura in natura? Sau cand te doare pe tine de caldura molara sau transformarea politropa, sau ciclul Carnot(care e doar teoretic) in viata cotidiana?

    Asta e ideea: Ala de la tehnic: Lasa-l sa repare o instalatie electrica bine, nu-l baga in ceata cu teoreme care mai de care mai teoretice. Partea de teorie, las-o pt profil teoretic, ca de aia e teoretic.
    Last edited by daniel_San; 15-07-2012 at 10:01 PM.
    Imaginatia este singura noastra limita!

  5. "TALENT" la bac;))

    #15
    Membru - Silver Elite Master RedMan's Avatar
    Member since
    Jun 2011
    Location
    Cernavoda
    Posts
    255
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 1 Days Registered 4 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Termodinamica nu. In schimb mecanica da, la fel si producerea si utilizarea CC. Daihatzule nu prea prinzi esenta discutiei da` nu-i nimic...
    Problema e urmatoarea: Eu sunt constient ca am luat 3 "din greseala" si sunt constient ca pot de 2.5 ori mai mult (cel putin).Si mai sunt si altii ca mine. Dar sunt o gramada de elevi care stiu ca nu au nici o sansa nici in august si nu fac nimic in aceasta privinta. Asta ar trebui sa dea de gandit unora...

  6. "TALENT" la bac;))

    #16
    Moderator Esky's Avatar
    Member since
    May 2012
    Location
    Aiud jud Alba
    Posts
    2,296
    Last username
    Daihatzu ~Targaryen~
    Mentioned
    7 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Visitor Messages Given 1 Total Posts 3 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    deci daniel aia cu masina nu am inteles ca nu am fc asa ceva si red sper sa iei la bac la fizica macar 6 poate poti si mai mult ar fi frumos si eu is constient ca o sa pik la o materie la bac pt ca nu-mi dau silinta si nu o plac fizica o exclud de pe lista eu dau la chimie orice ar fi si stiu de la multi ca pe a 10 a ii urata chimia dar eu o plac ff mult
    si inca ceva daniel esti profesor sau esti unul dintre 100 000 de elevi care au pikat bacu`?
    Last edited by Esky; 15-07-2012 at 10:49 PM.
    Zombie.WarGods.roFurien.WarGods.roCSGO.WarGods.ro
    WarGods | Targaryen

  7. "TALENT" la bac;))

    #17
    Membru - Silver Elite Master daniel_San's Avatar
    Member since
    Sep 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    431
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 1 Days Registered 4 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    9.15 am avut la bac, dar m-a tras in jos fizica, unde am luat 8.95, desi ma asteptam la 9.3-9.4. Dar la contestatie, daca nu ai diferenta de minim 50 sutimi, nu se ia in considerare recorectarea. Esti tanar, o sa vezi ca nu e chiar asa usor precum crezi bacul. Si daca esti constient ca o sa pici la o materie, de ce preferi sa spui ca "nu-mi dau silinta", in loc sa incepi sa ti-o dai?

    Aia cu masina nu ai inteles-o pt ca esti prea mic inca. Dar cand o sa vezi cum vin specimene la scoala in mertane si jeepanuri, ca apoi sa ia 2 la bac, o sa intelegi. Pe astia ii doare-n cot daca iau sau nu bacul.Mai mult, te si sfideaza.
    De curiozitate, la ce profil esti?
    Last edited by daniel_San; 15-07-2012 at 11:14 PM.
    Imaginatia este singura noastra limita!

  8. "TALENT" la bac;))

    #18
    Moderator Esky's Avatar
    Member since
    May 2012
    Location
    Aiud jud Alba
    Posts
    2,296
    Last username
    Daihatzu ~Targaryen~
    Mentioned
    7 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Visitor Messages Given 1 Total Posts 3 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    si pana la urma daniele ai luat bacu` din prima sau dak nu l-ai luat la ce ai pikat
    Zombie.WarGods.roFurien.WarGods.roCSGO.WarGods.ro
    WarGods | Targaryen

  9. "TALENT" la bac;))

    #19
    Membru de onoare Teddy's Avatar
    Member since
    May 2011
    Posts
    1,642
    Mentioned
    0 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 2 Visitor Messages Received 1 Visitor Messages Given 1 Total Posts 3 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Since Last Visited 2 Days Since Last Visited 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    Quote Originally Posted by Daihatzu You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!
    si pana la urma daniele ai luat bacu` din prima sau dak nu l-ai luat la ce ai pikat
    L-a luat din prima..
    Be you

  10. "TALENT" la bac;))

    #20
    Moderator Esky's Avatar
    Member since
    May 2012
    Location
    Aiud jud Alba
    Posts
    2,296
    Last username
    Daihatzu ~Targaryen~
    Mentioned
    7 Post(s)
    Achievements Visitor Messages Received 1 Visitor Messages Given 1 Total Posts 3 Total Posts 2 Total Posts 1 Days Registered 3 Days Registered 2 Days Registered 1
    Doneaza
    Sustine Comunitatea WarGods!
    Fii unul de-al nostru! Doneaza
    Doneaza in Cont Bancar
    Click aici pentru a face o Donatie

    ok frumos de tine
    Zombie.WarGods.roFurien.WarGods.roCSGO.WarGods.ro
    WarGods | Targaryen

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

Partners
Humble Monthly Bundle
Voucher PC-Garage