Viitorul, evoluție modestă contra Craiovei. Motivul, dezvăluit de Băluță: "Nu am īndeplinit cerințele tactice"

Universitatea Craiova a īnvins sāmbătă seară pe teren propriu, cu scorul de 2-0, FC Viitorul, īntr-un meci din etapa a noua a Ligii I. Tudor Băluță, unul dintre titularii lui Hagi, a oferit la cald, reacții imediat după meci.

Fotbalistul de 19 ani al lui Hagi a recunoscut prestația slabă a echipei sale din partida de sāmbătă seara și a dezvăluit faptul că cei de la Craiova au dat peste cap tactica pregătită de Viitorul.

"Am īnceput meciul mai slab decāt ne-am fi dorit. Nu cred că am īndeplinit niște cerințe tactice despre care am discutat īnainte de meci. Cei de la Craiova au jucat foarte bine, īn special īn prima repriză. Ne așteptam să fie agresivi, dar trebuia ca noi să gestionăm mai bine situația. Din păcate, nu a fost așa", a declarat Tudor Băluță.

Universitatea Craiova a deschis scorul īncă din minutul 5 al partidei cu Viitorul. Bosniacul Koljic a marcat a treia etapă la rānd, după reuşitele cu Dinamo şi Gaz Metan. Mihăilă şi Kelic au lovit apoi barele porţii lui Buzbuchi, īn timp ce Bărbuţ a fost ghinionistul primei reprize. A avut două ocazii mari. Koljic a reuşit dubla la trei minute după pauză, īn urma cornerului executat de fostul constănţean Cicāldău. Pigliacelli o putea readuce īn meci pe Viitorul, dar Voduţ n-a reuşit să profite. Atacantul oaspeţilor şi-a mai trecut īn cont, apoi, o ratare mare. Nici Ianis Hagi n-a reuşit să marcheze, iar oltenii s-au impus cu 2 la 0.

Craiova a ajuns la 14 puncte īn clasament, cu două mai puţin decāt liderul CFR Cluj.