Raport EXPLOZIV: 'Rusia are 200 de ofiţeri īn Marea Britanie care se ocupă de peste 500 de agenţi'

You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

Aproape jumătate dintre expaţii ruşi care trăiesc la Londra sunt informatori, susţine un think-tank britanic īntr-un nou raport publicat luni şi al cărui conţinut este confirmat de fostul şef al serviciului britanic de informaţii externe MI6, relatează marţi dpa, potrivit Agerpres.

"Potrivit unor surse de informaţii bine plasate, Rusia are 200 de ofiţeri īn Marea Britanie care se ocupă de peste 500 de agenţi", se arată īn raportul lui Andrew Foxall pentru Societatea Henry Jackson.

Studiul susţine că pānă la jumătate din cei aproximativ 150.000 de expaţi ruşi care locuiesc la Londra au fost sau sunt informatori pentru Moscova.

Potrivit studiului, această reţea de informatori a Rusiei este de 52 de ori mai mare ca cea britanică.

Raportul intervine īn urma otrăvirii aproape fatale a fostului agent dublu rus Serghei Skripal īn Anglia la īnceputul acestui an, despre care conducerea britanică susţine că a fost un atac comis de agenţi ruşi.

"Rusia este angajată īn toate activităţile (...) inclusiv spionaj. Iar Marea Britanie pare a fi prost echipată pentru a se ocupa de acestea", potrivit raportului.

Fostul şef al MI6 Richard Dearlove a declarat că "am face bine să luăm aminte de avertismentele raportului".

"Occidentul trebuie să se trezească īn faţa ameninţării pe care o reprezintă (preşedintele rus) Vladimir Putin şi dictatura sa coruptă şi brutală", a adăugat Dearlove.

"De prea mult timp, politica de securitate a Marii Britanii se bazează pe presupunerea naivă că Rusia şi-a abandonat atitudinea de Război Rece", a declarat la rāndul său Foxall. "Acest raport arată că spionajul rusesc este la fel de insolent cum a fost īntotdeauna", a adăugat el.