Fenomen inexplicabil: O fermă din Australia ARDE după mai multe săptămâni cu temperaturi extreme. Incendiul nu poate fi stins şi nimeni nu ştie de ce.

You have to register to be able to see this link. Register HERE! If you are already a member please log in! If you still you are not able to see the link you need to activate your account or an administrator need to activate your account!

O fermă de animale din Australia se confruntă cu o problemă neobişnuită. Solul de pe proprietate a luat foc şi nu poate fi stins, transmite postul de ştiri ABC.

Terry Martin, proprietarul fermei Mt Denison, spune că după mai multe săptămâni cu temperaturi extrem de ridicate, a observat că ieşea fum din sol. Acesta nu îşi poate explica ce se întâmplă. „Am văzut fumul şi când am verificat de unde venea, am găsit un cerc uriaş pe sol, fumegând pe la margini”, afirmă Martin.

„Ne-am decis să-l lăsam aşa şi să vedem ce se întâmplă, dar de atunci au mai apărut încă vreo zece cercuri”, continuă bărbatul.

Martin susţine că familia sa a folosit un termometru pentru a încerca să măsoare temperature solului, dar dizpozitivul s-a topit. „Am înfipt un termometru în pământ şi a arătat aproape 200 de grade Celsius în numai câteva secunde, apoi s-a topit”, adaugă acesta.

Cel mai probabil, combustia spontană este motivul pentru care pământul de la ferma Mt Denison arde mocnit, potrivit lui David Bowman, profesor la Universitatea din Tasmania. Bowman spune că fenomenul de combustie spotană se întâmplă de obicei la căpiţele de fân, dar incidentul produs la ferma lui Martin este unic.