Playerunknowns Battlegrounds, este acum efectiv interzis n Nepal, potrivit unei știri din Kathmandu Post. Acest lucru s-a ntmplat după ce Divizia de Criminalitate din Nepal a depus miercuri un litigiu de interes public la Curtea Districtuală din Kathmandu. O zi mai trziu, Autoritatea de Telecomunicații din Nepal a solicitat tuturor ISP-urilor și furnizorilor de servicii mobile să blocheze jocul.

Șeful diviziei de criminalitate, Dhiraj Pratap Singh, a declarat n cadrul interviului cu Kathmandu Post:
Am primit o serie de plngeri din partea părinților, școlilor și asociațiilor școlare cu privire la efectul jocului asupra copiilor. Am mai purtat discuții cu psihiatrii nainte de a cere Curții districtuale din Kathmandu permisiunea de a interzice jocul.
Singh a continuat să spună că decizia a fost luată la sfatul psihiatrilor. Acesta a mai adăugat:
Părinții și școlile s-au plns că jocul afecta studiile copiilor lor și i făcea mai agresivi. Cnd am consultat psihiatrii, ei au mai spus că violența din jocuri poate face pe oameni agresivi n viața reală.
Potrivit unei știri din Kathmandu Post datnd din 2016, trei cele mai populare jocuri competitive din acea perioadă au fost Dota 2, Counter Strike: GO și FIFA 16. Interdicția din Nepal vine după o interdicție similară pe termen scurt a lui Playerunknowns Battlegrounds Mobile n unele părți ale Indiei mai devreme n an.