Īn ere de mult apuse, cānd timpul era ca un ocean īntr-o furtună, exista o serie de jocuri numită Prince of Persia. Nu, nu īn era īn care jocurile erau 2D… sau 3D prima dată, după. Jocurile Prince of Persia făcute de Ubisoft, primele trei, predominant primul.

Eh, Ubisoft lucrează la un soi de continuare pentru seria aceasta. Și īnainte să vă tresară inima de bucurie, probabil ar trebui să mai citiți titlul īncă o dată. Dacă asta nu este o problemă pentru voi, atunci e posibil să aveți o experiență grozavă īn The Dagger of Time.

Noul joc este produs de ramura din Dusseldorf al companiei, ce este practic o componentă a Blue Byte. Īn acest joc va trebui să vă folosiți de vestitul pumnal al timpului pentru a dez-sparge mobilierul de care vă veți īmpiedica. Dar din moment ce asta nu funcționează, va trebui să vă folosiți de pumnal pentru a evada din Fortăreața Timpului, rezolvānd puzzle-uri și luptānd īmpotriva armatei de monștri ai nisipului sub comanda īmpărătesei Kaileena.

Și acum probabil vă īntrebați cu ce soi de unealtă VR īl veți putea juca pe PC-ul vostru. Eh… aici vine partea mai dureroasă. Nu īl puteți juca acasă, ci īntr-un soi de chestie de tip Escape Room, care este disponibilă doar īntr-un loc anume din București.

Poate e mai bine așa. Mă tem să mă gāndesc ce ar face Ubisoft dintr-un joc Prince of Persia acum. Probabil am avea micro-tranzacții pentru realimentarea pumnalului cu nisip.