Becali a încercat să dea lovitura din închisoare: 400.000 de euro pe an pentru vârful care ar face un "cuplu perfect" cu Sânmărtean!


Subiectul Wesley la Steaua nu va pieri cu uşurinţă, chiar dacă brazilianul s-a transferat în Arabia Saudită, la Al Hilal, în vara anului trecut, în schimbul unui salariu colosal. Dovadă stau discuţiile recente pe care oficialii campioanei le au despre viitoarele achiziţii şi în care a apărut, din nou, numele străinului care a făcut istorie în Liga I. Mai precis, deşi se află în închisoare, Gigi Becali se preocupă de viitorul echipei şi se pare că nu a renunţat la ideea de a-l vedea pe Wesley jucând în tricoul roş-albastru. Surse din interiorul clubului au indicat faptul că, zilele trecute, Victor Becali a fost rugat de patronul stelist să încerce să-l convingă pe sud-american să vină în Ghencea, pentru a evolua în Liga Campionilor.

Steaua nu i-ar da decât 400.000 euro

Şi cum discuţia a ajuns la un eventual transfer al lui Lucian Sănmărtean, Gigi Becali i-ar fi spus impresarului că nu acceptă mutarea mijlocaşului de la Vaslui decât cu o singură condiţie: ca Sănmărtean să vină la pachet cu Wesley. „Victor are o mare misiune de îndeplinit. Gigi i-a zis că îl ia pe Sănmărtean doar dacă acceptă Wesley să joace pentru Steaua. Altfel nu“, ne-au dezvăluit aceleaşi surse. Şi acum, ca şi în ultimii ani, problematic este salariul sud-americanului. Acesta câştigă în acest moment 1,5 milioane de euro anual la Al Hilal, iar Steaua ar putea să-i ofere maximum 400.000 pe an. Fostul golgheter al Vasluiului n-a dat un răspuns concret şi asta pentru că, în acest moment, are multe oferte pentru a reveni în Europa.

Wesley: „Vreau să mai joc doi ani“

Mijlocaşul în vârstă de 32 de ani a fost zilele trecute în România pentru a-şi rezolva unele afaceri. Acesta a mărturisit într-un interviu pentru ProTV că doreşte să mai evolueze încă doi ani la nivel înalt, iar apoi este dispus să revină la orice echipă din România care îi face o propunere bună: „Mai joc doi ani, apoi cine dă bani pentru mine, eu vin. Şi la Iaşi şi la Buzău, oriunde“. Întrebat despre situaţia în care se află Becali acum, Wesley a răspuns: „Îmi pare rău pentru ce i s-a întâmplat, nu sunt de acord cu ce făcea el după meciuri, dar el investea mult în fotbalul românesc. Îmi mai pare rău şi pentru că făcea circ şi, în Arabia, numai la el mă uitam la televizor“.

Steaua este un subiect închis pentru mine. Mă simt bine la Vaslui şi nu vreau să plec de aici
Lucian Sănmărtean, mijlocaş FC Vaslui

7 goluri a marcat Wesley în returul sezonului 2008-2009

12 goluri a înscris brazilianul în sezonul 2009-2010

13 goluri a bifat atacantul în campionatul 2010-2011

27 goluri a marcat Wesley în sezonul 2011-2012 pentru Vaslui